pre správne fungovanie tejto stránky, potrebujem používať cookies...
hoď ma hore
none

Žumpa

nový "Jeruzalem"

sk | en | aA
ak chceš diskutovať, musíš sa... registrovať
ak si zabudol heslo... resetovať heslo

informácia dňa :

zmysel života dňa :

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  vlákno

🌌 Bájka o Lenivom Vesmíre a jeho synovi Dziovi ;)

príspevkov
1
zobrazení
20
unikátne
3
tému vytvoril(a) včera Dzio
1
včera, 22:01
Kdesi na okraji všetkého, kde sa priestor ešte len rozhoduje, či sa mu chce existovať, žil Vesmír.

Bol starý, múdry a hlavne… lenivý.

Nie takou tou ľudskou lenivosťou, ale tou kozmickou, elegantnou:

„Ak sa dá niečo urobiť s menšou energiou, prečo by som to robil s väčšou?“

A raz, v jednej z jeho zívajúcich galaxií, sa narodil syn.

Volal sa Dzio.

Dzio zdedil po otcovi všetko dôležité:

– schopnosť tvoriť svety,
– cit pre humor,
– a majestátnu nechuť začať čokoľvek, čo nemá okamžitý zmysel.

Jedného dňa sa Dzio spýtal Vesmíru:

„Otec, čo mám robiť, keď sa mi nechce nič robiť?“

Vesmír sa pomaly prevalil na druhý bok, čím spôsobil menšiu gravitačnú anomáliu v Andromede, a povedal:

„Syn môj… keď sa ti nechce, je to znamenie, že máš začať tým najmenším možným.“

Dzio sa zamyslel:

„Najmenším možným? Ako napríklad čo?“

Vesmír sa usmial, čo vyzeralo ako supernova v tvare polmesiaca:

„Napríklad… začni tým, že začneš.“

Dzio sa zatváril, že tomu rozumie, aj keď nerozumel.

A tak sa rozhodol vyskúšať to.

Keď mal napísať bájku, otvoril dokument.

Keď mal upratať izbu, zdvihol jeden ponožkový kvark.

Keď mal riešiť veľké veci, urobil malý krok.

A zistil zvláštnu vec:

každý malý krok vytvoril malú gravitáciu,

a tá ho ťahala ďalej.

A keď sa mu raz vôbec nechcelo, ale naozaj vôbec, prišiel za otcom a povedal:

„Otec, dnes sa mi nechce ani začať tým najmenším.“

Vesmír sa zasmial tak hlboko, že sa z toho rozvlnil čas:

„Tak dnes nerob nič. Aj nič je niekedy správny pohyb.“

A tak Dzio pochopil veľké tajomstvo:

Lenivosť nie je prekážka, ale kompas.

A keď už treba konať, stačí pohnúť jedným elektrónom.

Zvyšok zariadi gravitácia.“

A od tých čias, keď sa mu nechcelo, usmial sa a povedal si:

„Dobre, Vesmír, tak dáme aspoň jeden kvantový krôčik.“

A ten vždy stačil.
none

najnovšie príspevky : 

vytvoril dzI/O 2015 - 2026 veľkosť : 113 626 B vygenerované za : 0.197 s táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať... verzia : 1.08 ( 08.05.2026 21:15 ) témy zobrazené : 38 798 386 x jedinečné zobrazenia : 5 267 285 x ip adresa : 216.73.216.125
dzI/Ov letopočet
nejaká reklama
zdieľaj túto stránku
štatistiky
TOPlist
podpora
staň sa dobrovoľným podporovateľom stránky, každý tvoj finančný dar ju pomôže rozvíjať...
prosím, podpor stvoriteľa
prevodom na účet
SK41 1100 0000 0026 1872 7972
none
cez PayPal
cez Viamo
none
cez Donater
none
poslaním bitcoinov
none