for correct function of this site, i need to use cookies...
move to top
none

Lipka discussion forum

new "Jerusalem"

sk | en | aA
if you want to discuss, you must... registrater
if you had lost your password... reset password

information of the day :

meaning of life of the day :

you are here : 

main page  /  philosophy  /  theme

Ticho sa prihovára

entries
1
shows
1 297
uniques
382
theme was created 14.3.2021 12:51 by Dušan
1
14.03.2021, 12:51
Prítomný okamih

Ticho sa prihovárá pomocou prítomného okamihu. A ten (ne)znamená nič insšie ako prítomnosť percepcie "vnemov". Ak sa nachádzame v prítomnom okamihu, užívame si ho, užívame si slasť Bytia. Sme (seba)uvedomujúcimi, prítomnými, tichými, bdelými, vnímavými, empatickými a dýchavými (ne)zaujatými pozorovateľmi.

Ako (seba)uvedomujúcimi, sme zdravý, múdri, prirodzený, pochádzame z minulých životov a staviame do popredia (u)vedomovanie. Ako vnímavý pozorovateľ sme tak "sluchový, zrakový, hmatový, čuchový a chuťový". Ako empatický pozorovateľ sme tak pozorujúci, vcítiaci sa umožnujúc sebe a druhým potreby a prosby.

Prítomný okamih je tu a teraz! Ani minulosť a ani budúcnosť. Je postavený na večnej existencii na merateľnom čase a to prítomnosť. Opakom je tak psychologický čas a to minulosť a budúcnosť. Tu už (po)užívame psyche systém "čistý psychický systém, čistý psychický súbor vedomia" a psycho systém ako (ne)psychický systém, (ne)psychický súbor (ne)vedomia.

Pod čisté vedomie zaraďujem myseľ, eGo, sen, predstava, fantázia, vizualizácia. manifestácia, telopocity...
Pod (ne)vedomie, opak..., Bytie a jemné krehké energetické telo

Psychologický čas je tak (ne)existencia, pretože sa odohráva len v mysli. Merateľný čas je tak uskutočnenie sna, plánu, cieľa... do prítomného okamihu. Hovoríme teda v tedy o existencii.

Ticho sa prihovára pomocou prítomného okamihu tu a teraz! To znamená, že sa snažíme (ne)myslieť, (ne)sniť, byť ticho! Len si vychutnávame pocity vnemov v prítomnom okamihu. Ten, kto sa riadi percepciami "vnemov" ho Jung označil za introvertný, či extrovertný percepčný typ človeka.
Tento človek má v (ne)vedomí vytesnené myslenie, intuície a cítenie. A tak vo vedomí prevláda len percepcia.

Celý život človek len sníva a fantazíruje, okráda sa o prítomný okamih! Prítomný okamih znamená sled udalosti, skutkov, činov..., či samotný pohyb. Ale nie ten psychický, ale fyzický. Sme tak všímavý voči svojmu, či cudziemu telu. Všímame si jeho pohyby, meditujeme.

Budha si raz sadol pod strom Bodhi a začal meditovať. Povedal si, že bude meditovať tak dlho, kým ho (ne)osvieti. A čo sa stalo? Po 48min. meditovania, zotrvania v prítomnom okamihu, t.j. v stave bez mysle, snov...ho osvietilo. Zalialo ho svetlo, (po)vzniesol sa nad myseľ, stal sa v 26. rokoch svojho života urodzeným a vznešeným, vzdelaným a múdrym.

Ticho sa prihovára k prítomnému okamihu, pretože predlžuje dĺžku života orgánov človeka a jeho pobyt na zemi. Keď si začnete uvedomovať svoj dych ako nádych a výdych, ste (seba)uvedomujúci.
Najviac sa v prítomnom okamihu nachádzame keď sme bdelý, to znamená ostražitý a pozorný. Stáva sa to väčšinou, keď sa nachádzame v ohrození života.

Vtedy sa myseľ prepne na percepciu "vnem" a sme tak pozorný a ostražitý. Nieje čas na (pre)mýšlanie, konáme a činíme percepčne.

Už ste si všimli vo vašom živote, ak si vyžadoval vašu pozornosť tým, že ste na chvíľu ostali ostražitý, pozorný, tichýmí pozorovateľmi? Áno, bol to práve prítomný okamih, ktorý si vyžadoval vašu pozornosť. Ale neľakajte sa! Niekoľko krát za den sa predsa len nachádzame v prítomnom okamihu, všade tam, kde sme (seba)uvedomujúcimi všímavými pozorovateľmi. Tetno okamih je nutno si ho uvedomovať. Ak si ho (ne)uvedomujeme, nie je to prítomný okamih ale psychologický čas, kde snívame a fantazírujeme.

Ak sa nachádzame v prítomnom okamihu, je nám príjemne, cítime sa fajn. Je to taký samý pocit, ako keď máte otvorené okno na jar, keď svieti slniečko. Všetko sa prebúdza, počujete štebot vrabcov, štekot psov, cítite príchuť prichádzajúcej jari, voniate ku kvetom. Taká je sila prítomného okamihu!

link

none
created by dzI/O 2015 - 2024 size : 57 131 B generated in : 0.190 s this site needs to use cookies, to work properly... version : 1.05 ( 27.4.2024 21:45 ) themes displays : 26 819 834 x unique displays : 2 924 560 x ip address : 18.97.9.168
some ad
share this page
statistics
TOPlist
support
page has income only from voluntary donaters
please, support creator
by bank transfer
SK41 1100 0000 0026 1872 7972
none
by PayPal
by Viamo
none
by Donater
none
by sending bitcoins
none