Kasafran dobrý článok:
linkBol kontroverznýZisťoval som si o ňom veci. Bol aj spisovateľ. V 90. rokoch napísal špionážny thriller a dobre na ňom zarobil.
Niektoré informácie o ňom boli kontroverzné. Vraj sa vyjadroval mizogynisticky (neúctivo voči ženám). Tie výroky som nevidel, ale ako ho poznám z videoblogov, zrejme nevhodne žartoval.
Masakru v Buči vraj označil za fejk. To nemal robiť. Dôkazy na to nemal a ide tu o vážnu vec. Vládu v Kyjeve označil za neonacistickú. Nie je taká. Len zvelebuje Banderu, Šucheviča a podobných. Niektoré západné médiá ho obviňovali zo šírenia ruskej propagandy.
Hovoril som si, opatrne s ním.
Po prepustení z niekoľkodňového zadržania normálne pôsobil ďalej ako videobloger. Občas som jeho videoblogy sledoval. Hovoril o vojne na Ukrajine, ale aj o potenciálnych iných konfliktoch. Nebolo to nič agresívne, ani extrémne, bolo to pútavé, veľakrát som musel súhlasiť, miestami som nesúhlasil. Hovoril žoviálne, s úsmevom, vždy si pri tom zapálil cigaretu. V otázke Ukrajiny tam bolo cítiť sympatie k Rusku. V Charkove to nie je nič mimoriadne.
Druhé zatknutie bolo horšieSBU zatkla Liru druhýkrát v máji 2023 a to už dopadol horšie. Záznam zo zatknutia zhotovený SBU možno nájsť na YouTube napríklad tu (okolo 5:29).
Prokurátor ho obvinil z výroby a šírenia proruských dezinformácií, ospravedlňovania ruskej invázie a ďalších trestných činov politického charakteru. Po čase bol prepustený do domáceho väzenia. V júli sa pokúsil prejsť cez hranicu do Maďarska. Pár kilometrov pred hranicou nahral posledné video a zverejnil ho. Popísal, že vo väzení bol mučený spoluväzňami. Povedal, že ak sa mu nepodarí prejsť cez hranicu, znamená to, že bol opäť zatknutý. Už nevyzeral veselo ako pol roka predtým.
A tak to aj dopadlo.
Lira bol zatknutý aj tretíkrát a tentoraz sa už z väzenia nedostal. Zomrel 11. januára tohto roku na zápal pľúc vo veku 55 rokov.
Niečo o politických väzňochKeď píšem o Rusku, občas nezabudnem zdôrazniť, že ruský politický systém nám nemá byť vzorom. Lebo nie je demokratický. Lebo sú v ňom politickí väzni. Obvykle spomeniem Alexeja Navaľného.
Mimochodom, Navaľnyj je v podstate Lirov kolega. Tiež začínal ako populárny bloger.
Aj o Navaľnom sú známe jeho výroky, ktoré ho robia kontroverzným. V minulosti, keď sa rozpajedil, vyjadroval sa veľmi násilnícky. Džihádistov označoval za šváby, ktorých treba odbachnúť a korupčníkom sa na mítingu vyhrážal, že ich treba podrezať ako dobytok.
Ale to mi predsa nemôže brániť v tom, aby som jasne povedal, že Navaľnyj je politický väzeň.
Isteže sa režimy bránia argumentáciou, že väzeň je odsúdený podľa zákona. Samozrejme, že podľa zákona. Podľa zákona, ktorý si niekto občas vyloží veľmi voľne. Na to tie zákony majú.
No a politickým väzňom bol i Gonzalo Lira.
Zaslúžil si vari Gonzalo Lira zomrieť?Viem si predstaviť, že podaktorí budú hútať, viete, ale on bol kontroverzný, povedal hento a ono. Ale zaslúžil si tento človek zomrieť vo väzení?
Samozrejme, že nie.
Prestavte si, že by mal zomrieť vo väzení každý politik a novinár, ktorý nás v roku 2003 naháňal do vojny v Iraku, ktorá priniesla státisíce mŕtvych a milióny utečencov a ktorá sa ukázala ako úplný nezmysel. To by bolo plných cintorínov.
Keď Európsky parlament rieši slobodu novinárovTýždeň po smrti Gonzala Liru Európsky parlament v rezolúcii proti slovenskej vláde riešil v jednom odstavci aj ohrozenie slobody médií. Ale nespomínal novinára, ktorý dodýchal v ukrajinskom väzení. Sťažoval sa, že slovenský premiér nedáva rozhovory niektorým médiám.
Názor na Ukrajinu má Európsky parlament taký, že Ukrajina patrí do EÚ a NATO.
Tomu sa povie mať priority.
Asi som mal napísať o Gonzalovi Lirovi skôr.