move to top

Lipka

new Jerusalem
sk| en
login :
if you want to discuss, you must register...registration
if you had lost your password...reset password

you are here : 

main page / other / theme

SEVERSKÁ MYTOLÓGIA

entries
7
shows
821
uniques
224
theme was created 03.06.2021 by Scarlette
1
03.06.2021, 17:31
Germánska mytológia je úzko spätá so severskou, najväčšie odlišnosti nájdeme práve v názvoch.

K základným prameňom, z ktorých sa možno vychádzať, patria kamene s runovým písmom často obohatené o mytologické výjavy. Tieto nápisy vznikli v Dánsku v prvom storočí nášho letopočtu na základe severoetruskej abecedy. Runám bol často pripisovaný magický účinok. Za najdôležitejší zdroj poznatkov sa považujú dve literárne diela – Staršia Edda predstavuje zbierku staroseverských piesní z obdobia ôsmeho až dvanásteho storočia a Mladšia Edda bola spísaná Islanďanom Snorri Sturlusonom okolo roku 1220


V severskej mytológii existujú dve skupiny bohov – Ásovia a Vanovia. Ásovia sídlili v Asgarde (v podstate grécky Olymp), boli buď priamymi potomkami obrov alebo mali čisto božský pôvod. Podľa Snorri Sturlusona do tejto skupiny patrili okrem Odina ešte Thor, Baldr, Frey, Tyr, Bragi, Hod, Heimdal, Vidar, Vali, Ull , Ve a Forseti. Bohyniam tzv. Asynjam vládla Frigga, obklopená pätnástimi bohyňami.
Vanovia tvorili nižšiu, uzavretú skupinu, zahŕňali predovšetkým bohov plodnosti, často ovládali magické praktiky seid. Na ich čele stál boh Njord so svojimi deťmi – dvojčatami Freyom a Frejou.
Dlhotrvajúca vojna medzi týmito božstvami končí zmierením a nasledovnou výmenou rukojemníkov. Tým bola zavŕšená ich symbióza, pričom Vanovia sú stále chápaní na nižšom stupni.

K najznámejším bohom patrí Thor, ktorý chránil bojovníkov – dobyvateľov a vyznamenal sa predovšetkým v bojoch proti rôznym netvorom akým bol aj had Jörmungand. Jeho symbolom sa stalo kladivo Mjöllni. Oveľa väčšej pozornosti sa teší najvyšší z pomedzi bohov – Odin. Slúžil ako inšpirácia pre udatných bojovníkov, preto bol uctievaný hlavne Vikingami, ktorých priťahovala jeho láska k boju. Najväčší význam dosiahol v ôsmom a deviatom storočí. Odinovo meno možno interpretovať ako zúrivosť, šialenstvo, prípadne určitú posadnutosť. Len on mohol priviesť mužov v boji do stavu nepríčetnej zúrivosti, keď sa nebáli ničoho a necítili žiadnu bolesť. Okrem vojen a mŕtvych hrdinov bol Odin bohom kúziel a múdrosti. Jeho láska k múdrosti bola taká veľká, že sa obetoval, len aby prenikol do jej hlbín. Odinovu podobu preto často reprezentuje starec so sivou bradou a jedným okom, s tvárou zakrytou kapucňou resp. klobúkom so širokým okrajom. Podľa mýtu svoje druhé oko hodil do studne boha Mímiho za účelom získania nápoja večnej múdrosti. Ďalšie poznanie dosiahol, keď sa na deväť dní zavesil na strom Yggdrasil. Sídlil v Asgarde a Valhalle, kde sedel medzi svojimi vyvolenými – einherje (bojovníci zabití pri boji – dovolím si zde pro úplnost připomenout folk-metalisty EINHERJHER). Vo svojom osobnom sprievode mal vlkov Geriho – Nenásytný a Frekiho – Žravý. Jeho havrany Hugin – Myšlienka a Mugin – Pamäť každé ráno oblietali svet a prinášali mu nové správy. Vlastnil skvelého koňa Sleipniho. Ako čarodejníkovi mu bol pripisovaný vynález runového písma a ovládanie magického seidu, čomu ho naučila Freja.


Zaujímavé sú Odinove vlastnosti, pohybujúce sa na protipóloch. K svojim priateľom sa dokázal správať ušľachtilo a milo, ale pre nepriateľov vo vojnovom ťažení predstavoval postrach, pretože dokázal, aby oslepli a ohluchli, boli ochromení hrôzou, paralyzovaní pohľadom jeho jediného oka a ich zbrane strácali na sile. Vedel meniť podobu, pričom fyzické telo zostalo na jednom mieste ležať ako mŕtve a jeho duch sa v podobe vtáka, hada, zvieraťa či ryby potulovalo niekde úplne inde. Slovom hasil oheň, menil smer vetra, kriesil mŕtvych alebo sedával pod obesenými. Bol zručným čarodejníkom, veštcom a zaklínačom, poznal miesta, kde boli zakopané poklady. Takisto poznal piesne, ktoré otvárali zem, hory, skaly i mohyly. Nepriatelia sa ho báli, priatelia sa k nemu obracali a učili sa tomu, čo sám vedel. Ľudia s ťažkými snami ho vzývali, aby im uľahčil od trápenia a nočných mor. Odin vlastnil niekoľko magických predmetov ako napr. kopiju a prsteň. Jeho kopija Gungni nikdy neminula svoj cieľ. Násadu si Odin vyrobil z dreva posvätného stromu Yggdrasil a vyrezal do nej svoje magické runy. Kopija bola rovnako vzácna ako prsteň Draupni. Ten každých deväť dní vyrábal osem rovnakých prsteňov, čím sa stal nevyčerpateľným zdrojom bohatstva. Kult Odina upadol začiatkom jedenásteho storočia, kedy sa vikingskí kolonizátori usadzovali a stávali sa z nich mierumilovní sedliaci a obchodníci.

Slovo ragnarök vám možno bude známe ako názov kapely (myslím, že existuje aj anglická skupina, ktorá si na odlíšenie k názvu pripísala UK), v preklade to znamená súmrak bohov a v severskej mytológii predstavuje jednu z najzaujímavejších pasáží. Ide nielen o zničenie bohov, ale aj o zánik celej prírody v dôsledku klimatickej katastrofy, kedy nastane tri roky trvajúca zima Fimbul. Po nej má nasledovať posledný boj bohov s obrami na Vigridskej pláni. Odin nemohol tejto katastrofe nijako zabrániť, utešoval sa len tým, že ragnarök nebude znamenať definitívny koniec sveta. Potom, čo on sám mal byť zabitý vlkom Fenrim, Thora mal zase premôcť had Jörmungand, bolo súdené, že svet bude opäť zelený a krásny. link
2

1. Scarlette 03.06.2021, 17:31

Germánska mytológia je úzko spätá so severskou, najväčšie odlišnosti nájdeme práve v názvoch. K základným prameňom, z ktorých sa možno vychádzať, patria kamene s runovým písmom často obohatené o mytologické výjavy. Tieto nápisy vznikli v Dánsku v prvom storočí nášho letopočtu na základe severoetruskej abecedy. Runám bol často pripisovaný magický účinok. Za najdôležitejší zdroj poznatkov sa považujú dve literárne diela – Staršia Edda predstavuje zbierku staroseverských piesní z obdobia ôsmeho až...

03.06.2021, 18:37
( strucny resers)

Ragnarök - osud bohov, alebo zanik bohov. opisuje koniec sveta v severskej mytologii. "pride cas ked aj bohovia zomru a ten cas sa nazyva Ragnarök" tam sa rozhodne o osude bohv. je to cas apokalypsy . konecneho boja medzi dobrymi a temnymi silami . cela Midgarda sa ponori do vojen a bude naplnena krvou . potom pride cas fimbulwinter ( tj prorokovana zimna udalost v Midgarte) a po dobu troch rokov bude zem spustosena strasnou zimou. chlad bude neznesitelny, slnko odmietne svietit a uz nebude oteplovat zem.

potom prichadza vek vlka. angbrdoda zivi vlkov ( hati a skoll) ktori zozeru hviezdy a mesiac . hviezdy uz nebudu svietit a zem bude zahalena temnotou . a skrz tuto temnotu budu puta vsetkych magickych retazi znicene a demoni budu opät slobodni.

nidhöggovi ( drakovi) sa podari prehryzt korene yggdrasila a strom sa bude triast az do vysok asgardu. a prave v tom okamihu kohuty zakikirikaju a ohlasuju koniec.
a toto bude znamenie pre heimdalla aby naposledy zatrubil na gjallara a povolal bohov a einherjara do poslednej bitky . a kazdy sa presunie na wigrid , miesto poslednej bitky.

ale aj odporcovia bohov, gigantov a ludia z podsvetia budu toto volanie pocut a chopia sa zbrani . a ked sa vsetci zhromazdia zacne zurit posledna bitka. bohovia a ich protivnici .
a v tejto bitve budu vyzabijani takmer vsetci bohovia . po Ragnaröku vyrastie z oceanu novy svet . naoblohe bude svietit nove slnko, a pokryje zem zelenou . yggdrasi ( strom zivota) prinesie nove ovocie a jeho korene budu zakotvene hlboko v novej zemi.

niektori bohovia preziju Ragnarök , budu to odinovi synovia, widar a vali. thorovi synovia magni a modi. vil ( odinov brat) ktory kedysi s odinom vytvorili svet a ludi, tiez prezije. zo stratenej hel sa vrati baldr so svojim bratom hödrom.
v novom svete prezili aj dvaja ludia lif a lifthrasir ( zivot a zivotna sila) a tymto sposobom sa zabezpeci prezitie ludstva.

novy svet bude bez cisty hriechu. nebude tam existovat ziadna nenavist . zvysni bohovia budu zit spolu s ludmi . pretoze vsemohuci boh ktory stvoril aj vesmir sa vrati a bude vladnut. a vsetko bude existovat naveky . nebude to mat ziadne meno
3

2. Scarlette 03.06.2021, 18:37

( strucny resers) Ragnarök - osud bohov, alebo zanik bohov. opisuje koniec sveta v severskej mytologii. "pride cas ked aj bohovia zomru a ten cas sa nazyva Ragnarök" tam sa rozhodne o osude bohv. je to cas apokalypsy . konecneho boja medzi dobrymi a temnymi silami . cela Midgarda sa ponori do vojen a bude naplnena krvou . potom pride cas fimbulwinter ( tj prorokovana zimna udalost v Midgarte) a po dobu troch rokov bude zem spustosena strasnou zimou. chlad bude neznesitelny, slnko odmietne sv...

03.06.2021, 18:38
je v severskych /germanskych/ mytoch analogia k biblickemu bohu? mozno bola biblia zmiesana so severskou mytologiou
4

3. Scarlette 03.06.2021, 18:38

je v severskych /germanskych/ mytoch analogia k biblickemu bohu? mozno bola biblia zmiesana so severskou mytologiou

03.06.2021, 19:30
Podľa mňa sa do biblie nedostala severské náboženstvo. Židia všeobecne pochybovali o iných bohoch. Alebo ich nazývali démonmi. Malá pravdepodobnosť, žeby židia poznali severské náboženstvá.
5

4. Lemmy 03.06.2021, 19:30

Podľa mňa sa do biblie nedostala severské náboženstvo. Židia všeobecne pochybovali o iných bohoch. Alebo ich nazývali démonmi. Malá pravdepodobnosť, žeby židia poznali severské náboženstvá.

03.06.2021, 19:52
ale tie pribehy su dost podobne
6

5. Scarlette 03.06.2021, 19:52

ale tie pribehy su dost podobne

04.06.2021, 00:35
Židovským príbehom sú oveľa viac blízke sumerské príbehy.
7

5. Scarlette 03.06.2021, 19:52

ale tie pribehy su dost podobne

05.06.2021, 23:19
Rozprávkové príbehy sú si v mnohom podobné

newest entries : 

30. Ďakujem [show chain]before 23 minutes
created by dzI/O 2015 - 2022size : 87 819 Bgenerated in : 0.085 si'm using cookies, if you disagree leavethemes displays : 10 751 681 xunique displays : 1 298 477 xip address : 52.91.0.112

please, support the creator

page has income only from voluntary donaters...
you may contribute...
by bank transfer
SK41 1100 0000
0026 1872 7972
SWIFT: TATRSKBX
by pay by square...
by PayPal
by Viamo
by Donater
and now look, who contributed...