for correct function of this site, i need to use cookies...
move to top
none

Lipka discussion forum

new "Jerusalem"

sk | en | aA
if you want to discuss, you must... registrater
if you had lost your password... reset password

information of the day :

you are here : 

main page  /  lipka  /  theme

Pandémia vytvára nového miliardára každých 30 hodín

entries
4
shows
138
uniques
55
theme was created 26.7.2022 14:18 by Kasafran
1
26.07.2022, 14:18
Pandémia vytvára nového miliardára každých 30 hodín – teraz by mohol milión ľudí upadnúť do extrémnej chudoby rovnakou rýchlosťou v roku 2022

Keďže náklady na základné tovary rastú rýchlejšie ako za posledné desaťročia, miliardári v potravinárskom a energetickom sektore zvyšujú svoje imanie o 1 miliardu dolárov každé dva dni.

Od Oxfam Canada Globálny výskum, 24. júla 2022
Oxfam Canada 22. mája 2022

Téma: Chudoba a sociálna nerovnosť

Všetky články Global Research si môžete prečítať v 51 jazykoch aktivovaním rozbaľovacej ponuky „Preložiť webovú stránku“ na hornom banneri našej domovskej stránky (verzia pre stolné počítače).

Ak chcete dostávať denný bulletin Global Research (vybrané články),  kliknite sem.
Sledujte nás na Instagrame  a  Twitteri a prihláste sa na odber nášho telegramovho kanála . Neváhajte znova uverejňovať a zdieľať články z globálneho výskumu.

Na každého nového miliardára vytvoreného počas pandémie – jedného každých 30 hodín – by mohol byť takmer milión ľudí v roku 2022 zatlačený do extrémnej chudoby takmer rovnakou rýchlosťou, odhaľuje dnes nový briefing Oxfam.

„Profiting from Pain “ je zverejnený v čase, keď sa Svetové ekonomické fórum v Davose konalo po prvý raz tvárou v tvár od COVID-19, čo je obdobie, počas ktorého miliardári zažili obrovský nárast svojho majetku.

V Kanade sa bohatstvo miliardárov od začiatku pandémie v marci 2020 zvýšilo o 57,1 percenta. 41 najbohatších miliardárov vlastní toľko, ako najchudobnejších 40 percent Kanaďanov.

„Miliardári zhromaždení v Davose si za posledné dva roky užili obscénny nárast svojho majetku. Pandémia a teraz prudký nárast cien potravín a energií boli bonanzou pre tých najbohatších, zatiaľ čo milióny ľudí čelia hladu a chudobe, pretože náklady na živobytie stúpajú,“ povedal Ian Thomson, manažér pre politiku Oxfam Canada.

Stručný prehľad ukazuje, že 573 ľudí sa počas pandémie stalo novými miliardármi, rýchlosťou jeden každých 30 hodín. Očakávame, že tento rok sa do extrémnej chudoby dostane ďalších 263 miliónov ľudí, a to rýchlosťou milión ľudí každých 33 hodín.

Majetok miliardárov vzrástol za prvých 24 mesiacov COVID-19 viac ako za 23 rokov dokopy. Celkové bohatstvo svetových miliardárov teraz zodpovedá 13,9 percentám globálneho HDP. Ide o trojnásobný nárast (zo 4,4 percenta) v roku 2000.

„Miliardárske bohatstvo rastie, pretože superbohatí zmanipulovali systém po celé desaťročia a teraz zbierajú výhody. Najbohatší – väčšina z nich sú muži – ťažia z privatizácie, farmaceutických monopolov, dotácií na fosílne palivá a obmedzovania práv pracovníkov. Ľudia s nízkymi príjmami pracujú tvrdšie a zarábajú menej,“ povedal Thomson. "Nerovnosť riskuje, že rozdelí naše spoločnosti, ak to nezastavíme."

„Billionaire Boom“: Zatiaľ čo 1 % najbohatších na svete si v roku 2017 zobralo 82 % všetkého nového bohatstva, spodná polovica dostala nulu, Zilch, Nada

Nový výskum Oxfam tiež odhaľuje, že korporácie v energetickom, potravinárskom a farmaceutickom sektore – kde sú monopoly obzvlášť bežné – dosahujú rekordne vysoké zisky, aj keď sa mzdy sotva pohli a pracovníci zápasia s desaťročiami vysokými cenami v súvislosti s COVID-19. Majetok potravinových a energetických miliardárov za posledné dva roky vzrástol o 453 miliárd dolárov, čo predstavuje 1 miliardu dolárov každé dva dni. Päť z najväčších svetových energetických spoločností (BP, Shell, TotalEnergies, Exxon a Chevron) spolu dosahuje zisk 2 600 dolárov každú sekundu a v súčasnosti je tu 62 nových potravinových miliardárov.

Rekordne vysoké globálne ceny potravín od Srí Lanky po Sudán vyvolávajú sociálne a politické otrasy. Šesťdesiat percent krajín s nízkymi príjmami je na pokraji dlhovej tiesne. Zatiaľ čo inflácia všade rastie, zvyšovanie cien je obzvlášť zničujúce pre pracovníkov s nízkymi mzdami, ktorých zdravie a živobytie už boli najzraniteľnejšie voči COVID-19, najmä ženy, rasovo orientovaní a marginalizovaní ľudia. Ľudia v chudobnejších krajinách míňajú na potraviny viac ako dvojnásobok svojho príjmu ako v bohatých krajinách.

Dnes vlastní 2 668 miliardárov – o 573 viac ako v roku 2020 – 12,7 bilióna dolárov, čo predstavuje nárast o 3,78 bilióna dolárov.

10 najbohatších mužov sveta vlastní viac bohatstva ako spodných 40 percent ľudstva, teda 3,1 miliardy ľudí.

20 najbohatších miliardárov má väčšiu hodnotu ako celé HDP subsaharskej Afriky.

Pracovník v spodných 50 percentách by musel pracovať 112 rokov, aby zarobil to, čo človek v hornom jednom percente dostane za jediný rok.

Pandémia vytvorila 40 nových farmaceutických miliardárov. Farmaceutické korporácie ako Moderna a Pfizer zarábajú každú sekundu 1 000 dolárov len vďaka monopolnej kontrole vakcíny proti COVID-19, a to aj napriek tomu, že jej vývoj podporili miliardy dolárov vo verejných investíciách. Účtujú vládam až 24-krát viac, ako sú potenciálne náklady na výrobu generík. 87 percent ľudí v krajinách s nízkymi príjmami stále nie je plne zaočkovaných.

„Extrémne bohatí a mocní profitujú z bolesti a utrpenia. To je nerozumné. Niektorí zbohatli tým, že miliardám ľudí odopreli prístup k vakcínam, iní využívali rastúce ceny potravín a energií. Vyplácajú obrovské bonusy a dividendy, pričom platia čo najmenšie dane. Toto rastúce bohatstvo a rastúca chudoba sú dve strany tej istej mince, dôkaz, že náš ekonomický systém funguje presne tak, ako ho bohatí a mocní navrhli,“ povedal Thomson.

„Kanadská vláda hovorí o dobrej hre o zdaňovaní extrémnej nerovnosti bohatstva, ale musíme vidieť viac opatrení. V posledných dvoch federálnych rozpočtoch boli oznámené nové dane na luxusný tovar a zvýšené daňové sadzby pre veľké banky, ale neboli zavedené. Skutočným testom bude, ak Kanada a ďalšie veľké ekonomiky nájdu politickú vôľu konečne zdaniť bohatstvo miliardárov.

Oxfam odporúča vládam, aby urýchlene:
Zaveďte jednorazové solidárne dane na neočakávané pandémie miliardárov na financovanie podpory pre ľudí, ktorí čelia rastúcim nákladom na potraviny a energiu a spravodlivému a udržateľnému zotaveniu z COVID-19. Argentína prijala jednorazový osobitný odvod nazvaný „milionárska daň“ a teraz zvažuje zavedenie neočakávanej dane z energetických ziskov, ako aj dane z nepriznaných aktív držaných v zámorí na splatenie dlhu MMF. Superbohatí si v daňových rajoch uložili takmer 8 biliónov dolárov.
Ukončite krízové ​​profitovanie zavedením dočasnej dane z nadmerného zisku vo výške 90 percent s cieľom zachytiť neočakávané zisky veľkých korporácií vo všetkých odvetviach. Oxfam odhadol, že takáto daň len pre 32 superziskových nadnárodných spoločností mohla v roku 2020 vygenerovať príjmy vo výške 104 miliárd dolárov.

Zaveďte trvalé dane z bohatstva, aby ste ovládli extrémne bohatstvo a monopolnú moc, ako aj nadmerné emisie uhlíka superbohatých. Ročná daň z bohatstva pre milionárov začínajúca len na   dvoch percentách a päť percent pre miliardárov by mohla vygenerovať 2,52 bilióna dolárov ročne – dosť na to, aby sa 2,3 miliardy ľudí dostalo z chudoby, vyrobilo sa dostatok vakcín pre svet a poskytla všeobecná zdravotná starostlivosť a sociálne zabezpečenie. ochranu pre každého, kto žije v krajinách s nízkymi a nižšími strednými príjmami.


Poznámka pre čitateľov:
Kliknite na tlačidlá zdieľania vyššie alebo nižšie. Sledujte nás na Instagrame a Twitteri a prihláste sa na odber nášho telegramového kanála. Neváhajte znova uverejňovať a zdieľať články z globálneho výskumu.

Pôvodným zdrojom tohto článku je Oxfam Canada
Copyright © Oxfam Kanada, Oxfam Kanada, 2022

Komentujte články z globálneho výskumu na našej stránke na Facebooku
Staňte sa členom Global Research
2

1. Kasafran 26.07.2022, 14:18

Pandémia vytvára nového miliardára každých 30 hodín – teraz by mohol milión ľudí upadnúť do extrémnej chudoby rovnakou rýchlosťou v roku 2022 Keďže náklady na základné tovary rastú rýchlejšie ako za posledné desaťročia, miliardári v potravinárskom a energetickom sektore zvyšujú svoje imanie o 1 miliardu dolárov každé dva dni. Od Oxfam Canada Globálny výskum, 24. júla 2022 Oxfam Canada 22. mája 2022 Téma: Chudoba a sociálna nerovnosť Všetky články Global Research si môžete prečítať v 51 jazy...

26.07.2022, 15:09
Čo s tým budeš robiť?
👎: Boris
none
3

2. era 26.07.2022, 15:09

Čo s tým budeš robiť?

26.07.2022, 16:45
(2) Era,
týmto zverejnením som už predsa niečo spravil - a čo Ty, zahráš sa na voš pod chrastou...?
consents: Boris
4

3. Kasafran 26.07.2022, 16:45

(2) Era,
týmto zverejnením som už predsa niečo spravil - a čo Ty, zahráš sa na voš pod chrastou...?

26.07.2022, 16:57
Áno, zahrám sa na voš pod chrastou.

Takže tvojou úlohou je zverejňovať a chodiť na protestné zhromaždenia. OK, tým nič nezmeníš a všetko môže pokračovať v tom smere, v akom sa to rozbehlo
👎: Boris
none
created by dzI/O 2015 - 2024 size : 76 336 B generated in : 0.254 s this site needs to use cookies, to work properly... themes displays : 22 085 811 x unique displays : 2 539 368 x ip address : 3.238.174.191

support

page has income only from voluntary donaters

for month 2024 / 4, donaters clicked me on ads 1,71 € (16 clicks), for today 0,11 € (1 click), thanks...

please, support creator
by bank transfer
SK41 1100 0000 0026 1872 7972
SWIFT: TATRSKBX
account name:
Dziak Maroš, Ing.
bank:
Tatra banka, a.s.
Hodžovo námestie 3
811 06 Bratislava 1
none
by PayPal
by Viamo
none
by Donater
none
by mail
Ing. Maroš Dziak
Budovateľská 67
075 01 Trebišov
Slovakia, EU
and now look, who donated