move to top

Lipka

new Jerusalem
sk| en
login :
if you want to discuss, you must register...registration
if you had lost your password...reset password

you are here : 

main page / other / theme

Iluza a Haluza

entries
1
shows
388
uniques
178
theme was created 27.06.2021 by Dušan
1
27.06.2021, 09:02
Moja psychiatria - Iluza a Haluza

Blázon sa považuje za človeka, ktorého ovládajú a riadia jeho a cudzie myšlienky, Reaguje a prejavuje sa tak na ne a nám ozaj potom pripadá ako blázon. Náprotivkom je génius, ktorého sa jeho myseľ a myšlienky (ne)dotýkajú a (ne)týkajú. (Ne)robí si tak starosti. Kdež to u blázna tieto starosti sú priam (ne)konečné a (ne)vyriešiteľné.

Blázon je chorý na (ne)pavosť, má (ne)zdravý spánok, niekedy len hnije v posteli aj týždeň s myšlienkou zaspať. Kdež to zdravý človek má aj zdravý spánok.

Zdravý človek na úkor blázna vie rozlišovať pravú halucináciu od (ne)pravej, t.z. vie, čo je skreslená iluzórná, (ne)skutočná a (ne)reálná skutočná relaita. Blázon je tak do svojej skreslenosti tak hlboko presvedčený, že svojima sugesciami chce priam presviedčať, ovplyvnovať okolie, spoločnosť, verejnosť.

Blázon tak komunikuje s hovoriacimi a mysliacimi bytosťani nachadzajúce sa v bývalej prítomnej minulosti, či i v budúcej prítomnej budúcnosti. Komunikuje aj v prítomnom okamihu, s okolím, so spoločnosťou, s verejnosťou, z tohoto teda vyplýva toto blázonstvo.

Ilúzia na úkor halucinácie je krátka filmová projekcia, záblesk, iskrička z prítomného okamihu, kdež to halucinácia je dlhá filmová projekcia pochádzajúca sa z minulosti a v budúcnosti. Blázon si tak robí večné, (ne)vyriešiteľné a (ne)konečné starosti.

Jak halucináciu tak aj ilúziu treba trancendovať do ničoty a prázdnoty a transformovať do prítomného okamihu. To znamená, (ne)nehať ich vo vedomí dlhšiu dobu. Najlepšie hneď bleskovo, (ne)robiť si starosti. Iluza a haluza sú našim každodenným snívaním a fantazírovaním, stačí si ich len uvedomiť a poslať ich kade tade.

Ilúzia predstavuje večšinou jeden konár zo stromu, kdežto halucinácia predstavuje všetky minulé a budúce haluze so stromu.

Nech máme ilúzie, či halucinácie jedno je isté, oboje prezentujú skreslenú, iluzórnú, (ne)skutočnú realitu, skutočnosť. Nech máme predstavy, sny..., či nech snívame, fantazírujeme, či kontemplujeme, (ne)má to, čo do činenia prítomného okamihu, skutočnej reality okolo nás, v spoločnosti ľudí a na verejnosti. Všetko to snívanie, fantazírovanie je len rozjímanie v bývalej prítomnosti, či v budúcej prítomnosti. Prítomný okamih, to jest skutočná realita, to jest aktivita, skutok, čin. To jest tu a teraz!!!

Dušan Fajnor

link

newest entries : 

30. Ďakujem [show chain]before 13 minutes
created by dzI/O 2015 - 2022size : 67 410 Bgenerated in : 0.101 si'm using cookies, if you disagree leavethemes displays : 10 751 611 xunique displays : 1 298 468 xip address : 52.91.0.112

please, support the creator

page has income only from voluntary donaters...
you may contribute...
by bank transfer
SK41 1100 0000
0026 1872 7972
SWIFT: TATRSKBX
by pay by square...
by PayPal
by Viamo
by Donater
and now look, who contributed...