for correct function of this site, i need to use cookies...
move to top
none

Lipka discussion forum

new "Jerusalem"

sk | en | aA
if you want to discuss, you must... registrater
if you had lost your password... reset password

information of the day :

meaning of life of the day :

you are here : 

main page  /  other  /  theme

Ako vznikol Starozákonný Jahve ? Bol ukradnutý

entries
2
shows
753
uniques
298
theme was created 18.1.2022 10:44 by tomas12345
1
18.01.2022, 10:44
link

Odkiaľ sa vzal Starozákonný ničiteľský Boh Jahve ? Všetko nasvedčuje tomu, že tohto Boha prebrali Izraeliti Edomčanom. Existuje pre to 5 silných argumentov :

1 : V čase 1200 pred n.l kedy boli Izraeliti otrokmi u Egypťanov, Izraeliti nepoznali Jahveho. Vedeli síce že nejaký Boh sa zjavoval Abrahámovi, no nepoznali jeho meno, pretože im svoje meno zamlčal Ex 6:3. Je preto pozoruhodné že meno Jahve sa predsa len na území blízkeho východu v tom období vyskytovalo.

Najstarší pravdepodobný výskyt jeho mena je vo fráze "Shasu od YHW" (YHW je skratka mena Jahve v dnešných hebrejských rukopisoch)" v egyptskom nápisu z čias Amenhotepa III (1402-1363 pred n. L.). Ďalšia zmienka ktorá sa nachádza je v stavbe Ramesesa II v 13. storočí pred n.l a sú v ňom zapísané masívne topografické zoznamy. Časť topografického zoznamu Amarah-West, obsahuje odkaz na "krajinu Shasua Jahveho". Okrem týchto dvoch nápisov už neexistujú ďaľšie zmienky.


2 : Kde žili Shasovia ?

Papyrus Anastasi I z roku 1250 pred n.l spomína skupinu "obrov" Shasu žijúcich v Kanáne. Takže z toho dedukujeme, že Shasovia boli Kanánčania. Kanán bolo územie dnešného Izraela !!! V liste z devätnástej dynastie odkazujúcich na Shasu je list z roku 1192 pred n. L., V ktorom sa píše :

"Ďalšia správa pre môjho Pána: Dokončili sme umožnenie kmeňom Edomcov Shasu prejsť pevnosťou Merneptah Hotep-hir-Maat ... ktorá je v Tjeku, k bazénom Per Atum of Merneptah Hotep-hir-Maat, ktoré sú v Tkeku, udržať ich nažive a udržať ich dobytok nažive ..."

Z tohto teda vidíme, že Shasovia žili nielen v Kanááne, ale aj v Edome. Edom je krajina ktorá hraničila s dnešným Izraelom na juhu. Izraeliti cez túto krajinu prechádzali keď putovali do Kanánu.

link

3 : Kto to boli Shashovia ?

1 : Boli to semiti (tak ako dnešní Izraeliti), ktorí boli kočovným kmenom a pastiermi dobytka.

2 : Boli organizovaní v klanoch pod kmeňovým náčelníkom a boli popisovaní ako lu**** pôsobiaci od údolia Jezreel po Aškelon a Sinaj. Súčasný konsenzus historikov je preto dnes taký, že Jahve bol "božský bojovník Shashov z južnej oblasti spojenej so Seirom , Edomom , Paranom a Temanom ".

3 : Z textov Egyptského kráľovstva je zrejmé, že Shasuovci boli len zriedka, ak vôbec pod kontrolou egyptskej vlády, a takmer vždy boli považovaní za nepriateľov Egypťanov. Napríklad v slávnej bitke pri Kádeši v ca. 1275 pred n. L. Tu boli vojaci Shasu, ktorí boli spojencami Hititov proti Ramesesovi II. Hoci Egypťania zvykli svoje chrámy pomenovávať aj podľa mimo egyptských bohov, alebo ich aspon spomínať v literatúre, meno Boha Shashov "Jahveh" okrem 2 krátkych nápisov Egypťania nepožívali, čo značí tomu, že Boh "Jahveh" bol u Egypťanov mimoriadne neobľúbeným Bohom.

4 : Istá časť Shashov padla do Egyptského zajatia
link

link


4 : Čo z toho všetkého vyplýva ?

Tak si to všetko zhrňme a zosumarizujme. Izraeliti v čase Egyptského zajatia nepoznali meno svojho Boha. Súčasne boli Egypťanmi utláčaní, takže neznášali Egypťanov. A tu zrazu sa objavil národ Shashov, ktorých Egypťania vyslovene neznášali, a ktorí boli tiež Egyptskými otrokmi. Keďže platí staré pravidlo "nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ" Izraeliti ktorí preukázateľne prišli do kontaktu s Edomčanmi prevzali od nich meno ich Boha Jahveho. A nielen to. Keďže Shashovia boli preslávení rabovačstvom a lupičstvom, historici z toho usudzujú že aj ich Boh bol Bohom vojny a násilného dobýjania cudzích území. SZ Jahve počas Egyptského otroctva tieto vlastnosti od Boha Shashov prebral, násilné dobýjanie Kanánu Izraelitmi Dt 20: 16-18 hovorí samo o sebe....

O Shashoch sme si tiež hovorili to, že síce malá časť Shashov padla v určitom čase do Egyptského otroctva, ale národ Shashov ako celok nikdy nebol Egypťanmi zotročení. Vždy sa Egypťanom dokázal ako celok ubrániť. Toto bol pravdepodobne tiež jeden z faktorov, ktorý viedol sympatiu Izraelitov k národu Shashov, ktorých vnímali ako hrdinský národ ktorý neustále unikal ich nepriateľovi - Egypťanom.

O tom že SZ Jahve Bol pôvodne Edomským bohom hovorí aj sama biblia, ktorá o Jahvem hovorí ako o tom ktorý vychádza zo "Seiru" Sdc 5:4. Pohorie Seir sa nachádza v Edome.

link

Zaujímavý je však aj postoj Izraelitov ku krajine Edom. Hoci sa Edom správal k Izraelčanom veľmi agresívne a zabraňoval im prejsť cez jeho územie, dokonca na nich poslal svoje vojsko Nm 20: 18-20 Izraelský Boh Jahve Edom nezničil, ba čo viac, sám vyhlásil že Edomiti sú bratmi Izraelitov, ktorých Izraeliti nesmú nenávidieť Dt 23:7. Ak by sa takto k Izraelitom správala hociktorá iná krajina, Jahve by ju už išiel zničiť, ale pokiaľ išlo o Edom, tak tu panovala výnimka. A bodaj by aj nie, Edomčania boli tými s ktorými sa Izraeliti stotožňovali, ktorí im boli sympatickí a od ktorých prevzali Boha Jahveho.

link

link

link

link

Scarlett sorry, viem že si čakala že Jahve je všemohúci Boh ktorý sa zjavil z hlbín nášho vesmíru, no on bol v skutočnosti ukradnutý Izraelitmi od Edomvcov. Sorry že som vyvrátil tvoju vieru. ale takto to bude pre teba lepšie, aj ked pravda bolí...

Pozrite
link
none
2

1. tomas12345 18.01.2022, 10:44

https://www.thetimes.co.uk/imageserver/image/%2Fmethode%2Ftimes%2Fprod%2Fweb%2Fbin%2F75ad7980-ecf7-11e8-8888-d940336e3709.jpg?crop=3000%2C1687%2C0%2C156 Odkiaľ sa vzal Starozákonný ničiteľský Boh Jahve ? Všetko nasvedčuje tomu, že tohto Boha prebrali Izraeliti Edomčanom. Existuje pre to 5 silných argumentov : 1 : V čase 1200 pred n.l kedy boli Izraeliti otrokmi u Egypťanov, Izraeliti nepoznali Jahveho. Vedeli síce že nejaký Boh sa zjavoval Abrahámovi, no nepoznali jeho meno, pretože im svoje m...

19.01.2022, 14:33
No jak vznikol, nejaký nomád pri ohni, večer rozprával deťom rozprávku o všemohúcom deduškovi 😉
none
created by dzI/O 2015 - 2024 size : 66 940 B generated in : 0.322 s this site needs to use cookies, to work properly... version : 1.05 ( 27.4.2024 21:45 ) themes displays : 23 849 043 x unique displays : 2 650 621 x ip address : 3.226.72.194

support

page has income only from voluntary donaters

for month 2024 / 7, donaters clicked me on ads 5,83 € (15 clicks), for today 0,03 € (0 clicks), thanks...

please, support creator
by bank transfer
SK41 1100 0000 0026 1872 7972
SWIFT: TATRSKBX
account name:
Dziak Maroš, Ing.
bank:
Tatra banka, a.s.
Hodžovo námestie 3
811 06 Bratislava 1
none
by PayPal
by Viamo
none
by Donater
none
by mail
Ing. Maroš Dziak
Budovateľská 67
075 01 Trebišov
Slovakia, EU
and now look, who donated

facebook

MaDzi
Lipka
Help
Zmysel života
Kniha života
Documentor
Univerozum
share this page

statistics

TOPlist