pre správne fungovanie tejto stránky, potrebujem používať cookies...
hoď ma hore
none

Žumpa

nový "Jeruzalem"

sk | en | aA
ak chceš diskutovať, musíš sa... registrovať
ak si zabudol heslo... resetovať heslo

informácia dňa :

zmysel života dňa :

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Čo nám zostane z odkazu Cyrila a Metoda, keď ho očistíme od nánosu nacionalizmu?

príspevkov
45
zobrazení
3 345
unikátne
338
tému vytvoril(a) 5.7.2024 15:45 Lemmy
1
05.07.2024, 15:45
Ostalo písmo (azbuka a pod.).

Pravoslávna cirkev dodnes slúži omše v starom liturgickom jazyku. Preto rusínsky jazyk má najbližšie k jazyku z čias Cyrila a Metoda.
👎: J.Tull
none
2

1. Lemmy 05.07.2024, 15:45

Ostalo písmo (azbuka a pod.). Pravoslávna cirkev dodnes slúži omše v starom liturgickom jazyku. Preto rusínsky jazyk má najbližšie k jazyku z čias Cyrila a Metoda.

1▲
05.07.2024, 15:46
Reagujem na komentár.

odkaz
none
3

1. Lemmy 05.07.2024, 15:45

Ostalo písmo (azbuka a pod.). Pravoslávna cirkev dodnes slúži omše v starom liturgickom jazyku. Preto rusínsky jazyk má najbližšie k jazyku z čias Cyrila a Metoda.

1▲
05.07.2024, 15:47
Pravoslávni kresťania majú takmer pôvodné bohoslužby.
none
4

1. Lemmy 05.07.2024, 15:45

Ostalo písmo (azbuka a pod.). Pravoslávna cirkev dodnes slúži omše v starom liturgickom jazyku. Preto rusínsky jazyk má najbližšie k jazyku z čias Cyrila a Metoda.

1▲
05.07.2024, 15:49
A Slovenskej republike pomohlo, že sme cez kontinuitu ich odkaz dostali do preambuly Ústavy Slovenskej republiky.
none
5

1. Lemmy 05.07.2024, 15:45

Ostalo písmo (azbuka a pod.). Pravoslávna cirkev dodnes slúži omše v starom liturgickom jazyku. Preto rusínsky jazyk má najbližšie k jazyku z čias Cyrila a Metoda.

1▲
05.07.2024, 18:06
Aký je múdry Škabraha.

A Metod je skomolenina, ktorá meno gréckeho misionára počešťuje a poslovenčuje...

To mu už ťažko bolo napísať meno správne?
none
6

1. Lemmy 05.07.2024, 15:45

Ostalo písmo (azbuka a pod.). Pravoslávna cirkev dodnes slúži omše v starom liturgickom jazyku. Preto rusínsky jazyk má najbližšie k jazyku z čias Cyrila a Metoda.

1▲
05.07.2024, 18:39

Dnes si připomínáme první historickou zmínku o krádeži KOLA... V doslovném znění: "Cyril a Metoděj přišli o kolo roku 863."

👍: Nadja
none
7

6. Lemmy 05.07.2024, 18:39

Dnes si připomínáme první historickou zmínku o krádeži KOLA... V doslovném znění: "Cyril a Metoděj přišli o kolo roku 863."

6▲
05.07.2024, 18:52
Článok som nečítal, lebo je platený.
Bulvár sa samozrejme správa tržne a víri vášne publikovaním článkov vyvolávajúcich ohrozenie, neistotu, pocit viny či naopak mesia istické túžby. Pre peniaze.

Môžeš sem skopírovať celý text?

Dnes som sa zúčastnil národných osláv 1161. výročia príchodu K+M. Neľutujem.
9

7. TvojOponent 05.07.2024, 18:52

Článok som nečítal, lebo je platený.
Bulvár sa samozrejme správa tržne a víri vášne publikovaním článkov vyvolávajúcich ohrozenie, neistotu, pocit viny či naopak mesia istické túžby. Pre peniaze.

Môžeš sem skopírovať celý text?

Dnes som sa zúčastnil národných osláv 1161. výročia príchodu K+M. Neľutujem.

7▲
05.07.2024, 18:56
Nemôžem kopírovať celý text, používam teraz mobil. Stačí, ak sa zameriaš len na citát. Nikde nevysvetľuje, ako to myslí pod skomoleninou. Odflákol svoj článok.
none
13

7. TvojOponent 05.07.2024, 18:52

Článok som nečítal, lebo je platený.
Bulvár sa samozrejme správa tržne a víri vášne publikovaním článkov vyvolávajúcich ohrozenie, neistotu, pocit viny či naopak mesia istické túžby. Pre peniaze.

Môžeš sem skopírovať celý text?

Dnes som sa zúčastnil národných osláv 1161. výročia príchodu K+M. Neľutujem.

7▲
05.07.2024, 19:17
Najväčší bulvár je biblia a Rímskokatolícka cirkev.
none
15

13. Lemmy 05.07.2024, 19:17

Najväčší bulvár je biblia a Rímskokatolícka cirkev.

13▲
05.07.2024, 21:53
Denník N je komerčný denník. Preto sa správa podobne ako všetky iné podnikateľské zámery. Nadpis má vzbudiť zvedavosť čitateľa, aby zaplatil.

Tvoj názor na Bibliu a RKC poznáme. Zbytočne budem mútiť vodu. Tadiaľto moja cesta diskusie nevedie. 🙃
19

15. TvojOponent 05.07.2024, 21:53

Denník N je komerčný denník. Preto sa správa podobne ako všetky iné podnikateľské zámery. Nadpis má vzbudiť zvedavosť čitateľa, aby zaplatil.

Tvoj názor na Bibliu a RKC poznáme. Zbytočne budem mútiť vodu. Tadiaľto moja cesta diskusie nevedie. 🙃

15▲
06.07.2024, 06:35
Denník N je tak komerčný ako všetky noviny. Sú to pravicové noviny. Z niečoho musia platiť novinárov. Nie ako darmožráci z Rímskokatolíckej cirkvi, ktorú financuje miliónmi eur štát.
none
20

19. Lemmy 06.07.2024, 06:35

Denník N je tak komerčný ako všetky noviny. Sú to pravicové noviny. Z niečoho musia platiť novinárov. Nie ako darmožráci z Rímskokatolíckej cirkvi, ktorú financuje miliónmi eur štát.

19▲
06.07.2024, 06:38
A blogujú tam aj kresťania, ktorí majú blízko k pravicovej politike.
none
8

6. Lemmy 05.07.2024, 18:39

Dnes si připomínáme první historickou zmínku o krádeži KOLA... V doslovném znění: "Cyril a Metoděj přišli o kolo roku 863."

6▲
05.07.2024, 18:54
Pekné
👍: Lemmy
none
10

8. Nadja 05.07.2024, 18:54

Pekné

8▲
05.07.2024, 18:57
Rastislav im zabudol pribaliť zámok alebo aspoň alarm...
none
16

8. Nadja 05.07.2024, 18:54

Pekné

8▲
06.07.2024, 04:00
Autor témy bol zase napitý.
11

1. Lemmy 05.07.2024, 15:45

Ostalo písmo (azbuka a pod.). Pravoslávna cirkev dodnes slúži omše v starom liturgickom jazyku. Preto rusínsky jazyk má najbližšie k jazyku z čias Cyrila a Metoda.

1▲
05.07.2024, 19:05
Latinka a azbuka sú ako súrodenci. Ide o odlišné vývojové vetvy tej istej sady znakov - starej gréckej abecedy. A ta má korene u Feničanov a tí sa zase inšpirovali Egypťanmi. Ak si uvedomíme, že dnes píšeme dotýkajúc sa egyptských pyramíd, uvedomíme si, aký fantastický vynález predstavuje písmo. Je to nástroj záznamu zvuku v čase, keď naši predkovia nepoznali diktafóny a ani elektrinu. Napriek tomu dokázali zaznamenať slovo, zvuk, v opätovne reprodukovateľnom význame.

Ten míľnik je natoľko významný, že tento historický zlom - schopnosť zápisu slova pomocou jednotnej sady znakov, sa označuje za prechod od barbarstva.

Príchodom K+M Slovania prestávajú byť barbarskými kmeňmi.
12

11. TvojOponent 05.07.2024, 19:05

Latinka a azbuka sú ako súrodenci. Ide o odlišné vývojové vetvy tej istej sady znakov - starej gréckej abecedy. A ta má korene u Feničanov a tí sa zase inšpirovali Egypťanmi. Ak si uvedomíme, že dnes píšeme dotýkajúc sa egyptských pyramíd, uvedomíme si, aký fantastický vynález predstavuje písmo. Je to nástroj záznamu zvuku v čase, keď naši predkovia nepoznali diktafóny a ani elektrinu. Napriek tomu dokázali zaznamenať slovo, zvuk, v opätovne reprodukovateľnom význame.

Ten míľnik je natoľ...

11▲
05.07.2024, 19:07
Každá palica má dva konce.
none
17

12. era 05.07.2024, 19:07

Každá palica má dva konce.

12▲
06.07.2024, 05:52
Ak ju stočíš do kruhu, tak....
18

17. TvojOponent 06.07.2024, 05:52

Ak ju stočíš do kruhu, tak....

17▲
06.07.2024, 06:20
Tak bude z nej kosoštvorec starec. 😊
none
21

17. TvojOponent 06.07.2024, 05:52

Ak ju stočíš do kruhu, tak....

17▲
06.07.2024, 06:40
Tak máš 2 konce tesne pri sebe.
none
22

21. Lemmy 06.07.2024, 06:40

Tak máš 2 konce tesne pri sebe.

21▲
06.07.2024, 06:42
Aj uborobos má 2 konce: hlavu a chvost.
none
23

21. Lemmy 06.07.2024, 06:40

Tak máš 2 konce tesne pri sebe.

21▲
06.07.2024, 06:53
Palica nemusí byť len drevená 😁 Konce sa spoja a máš palicu nekonečnú 👍
24

23. TvojOponent 06.07.2024, 06:53

Palica nemusí byť len drevená 😁 Konce sa spoja a máš palicu nekonečnú 👍

23▲
06.07.2024, 06:55
O toho moc nepobral v palici.
none
25

23. TvojOponent 06.07.2024, 06:53

Palica nemusí byť len drevená 😁 Konce sa spoja a máš palicu nekonečnú 👍

23▲
06.07.2024, 06:57
Pripomenul si mi Einsteina, jeho myšlienku o nekonečnosti. Tvoje mudrlantstvo je nekonečné.
none
26

25. Lemmy 06.07.2024, 06:57

Pripomenul si mi Einsteina, jeho myšlienku o nekonečnosti. Tvoje mudrlantstvo je nekonečné.

25▲
06.07.2024, 07:01
Môžeš ma oslovovať aj pán Einstein...
No a ten článok?
28

26. TvojOponent 06.07.2024, 07:01

Môžeš ma oslovovať aj pán Einstein...
No a ten článok?

26▲
06.07.2024, 07:05
Článok na nohe ? 😊
none
29

26. TvojOponent 06.07.2024, 07:01

Môžeš ma oslovovať aj pán Einstein...
No a ten článok?

26▲
06.07.2024, 08:19
Aký článok?
none
30

29. Lemmy 06.07.2024, 08:19

Aký článok?

29▲
06.07.2024, 08:24
Alebo využi

odkaz
none
32

30. Lemmy 06.07.2024, 08:24

Alebo využi

https://predplatne.dennikn.sk/subscriptions/

30▲
06.07.2024, 08:37
Výborne. Odomkni mi ho pre priateľa
33

32. TvojOponent 06.07.2024, 08:37

Výborne. Odomkni mi ho pre priateľa

32▲
06.07.2024, 08:41
Poznaj múdrosť. Nekŕm žobráka rybami, nauč ho chytať ryby.

Čiže zaplať! A už neotravuj!
none
34

33. Lemmy 06.07.2024, 08:41

Poznaj múdrosť. Nekŕm žobráka rybami, nauč ho chytať ryby.

Čiže zaplať! A už neotravuj!

33▲
06.07.2024, 08:58
S otravou si prišiel Ty ako prvý tým, že si dal odkaz na neprečítateľný článok
35

34. TvojOponent 06.07.2024, 08:58

S otravou si prišiel Ty ako prvý tým, že si dal odkaz na neprečítateľný článok

34▲
06.07.2024, 09:43
Aký si len pripečený. Článok nie je vôbec dôležitý. Len to, čo som citoval ho, že nevysvetlil, prečo je meno Metod skomolenina. Na ostatné sa vykašli. Ak to nevieš, zahryzni sa do jazyka. A neoxiduj tu!
none
36

35. Lemmy 06.07.2024, 09:43

Aký si len pripečený. Článok nie je vôbec dôležitý. Len to, čo som citoval ho, že nevysvetlil, prečo je meno Metod skomolenina. Na ostatné sa vykašli. Ak to nevieš, zahryzni sa do jazyka. A neoxiduj tu!

35▲
06.07.2024, 12:15
Ak nie je článok dôležitý, prečo naň odkazuješ?
37

36. TvojOponent 06.07.2024, 12:15

Ak nie je článok dôležitý, prečo naň odkazuješ?

36▲
06.07.2024, 12:28
Truľo, aby bolo jasné, odkiaľ pochádza ten úryvok o Metodovi. Veď skús aspoň občas myslieť. Už ťa budem v téme ignorovať, lebo spamuješ. Vyjadruj sa k tomu, prečo si autor myslí, čo od neho citujem. Ostatné nie je dôležité. Keď pre teba, tak požiadaj katolíka, aby ti poslal článok na e-mail.
none
38

37. Lemmy 06.07.2024, 12:28

Truľo, aby bolo jasné, odkiaľ pochádza ten úryvok o Metodovi. Veď skús aspoň občas myslieť. Už ťa budem v téme ignorovať, lebo spamuješ. Vyjadruj sa k tomu, prečo si autor myslí, čo od neho citujem. Ostatné nie je dôležité. Keď pre teba, tak požiadaj katolíka, aby ti poslal článok na e-mail.

37▲
06.07.2024, 12:33
Ak si ten článok čítal celý, prečo nechceš, aby sne si ho prečítali?
40

38. TvojOponent 06.07.2024, 12:33

Ak si ten článok čítal celý, prečo nechceš, aby sne si ho prečítali?

38▲
06.07.2024, 12:40
Kto má vážny záujem, ten sa vie dohodnúť s Denníkom N, a čítať všetky články.
none
41

38. TvojOponent 06.07.2024, 12:33

Ak si ten článok čítal celý, prečo nechceš, aby sne si ho prečítali?

38▲
06.07.2024, 12:42
Ty si ozajstný žobrák. Žobreš, a to znamená, že nemáš známeho, všetci na teba kašlú, majú ťa na háku.
none
42

38. TvojOponent 06.07.2024, 12:33

Ak si ten článok čítal celý, prečo nechceš, aby sne si ho prečítali?

38▲
06.07.2024, 12:51
Veď chcem, OK, len si uvedom, že pravica tvrdí, že nič nie je zadarmo.
none
43

42. Lemmy 06.07.2024, 12:51

Veď chcem, OK, len si uvedom, že pravica tvrdí, že nič nie je zadarmo.

42▲
06.07.2024, 15:21
Vari to chcem od Denníka N zadarmo? Ty to pekne zaplatíš...
31

26. TvojOponent 06.07.2024, 07:01

Môžeš ma oslovovať aj pán Einstein...
No a ten článok?

26▲
06.07.2024, 08:35
Ako to povedal?

Existujú len dve nekonečné veci: Vesmír a hlúposť TvojOponenta. Aj keď, pokiaľ ide o vesmír, tam som si nie celkom istý.
none
27

17. TvojOponent 06.07.2024, 05:52

Ak ju stočíš do kruhu, tak....

17▲
06.07.2024, 07:05
... tak prestane byť palicou.
none
14

1. Lemmy 05.07.2024, 15:45

Ostalo písmo (azbuka a pod.). Pravoslávna cirkev dodnes slúži omše v starom liturgickom jazyku. Preto rusínsky jazyk má najbližšie k jazyku z čias Cyrila a Metoda.

1▲
05.07.2024, 19:38
Už len teba trápi nejaký odkaz. Pokrytec.
39

1. Lemmy 05.07.2024, 15:45

Ostalo písmo (azbuka a pod.). Pravoslávna cirkev dodnes slúži omše v starom liturgickom jazyku. Preto rusínsky jazyk má najbližšie k jazyku z čias Cyrila a Metoda.

1▲
06.07.2024, 12:37
Historik Turčan má pravdu v tom, že nie sme dedičmi sv. Cyrila a sv. Metoda....

Ich skutočnými dedičmi sú akiste najmä Macedónci, Srbi a Bulhari, korí vyznávajú „východné“ kresťanstvo (grécki katolíci a pravoslávni kresťania) a neuznávajú rímskeho svätého otca za hlavu svojej cirkvi.

Tieto národy dodnes používajú písmo, ktoré priamo nadväzuje na „hlaholiku“, ktorú vymysleli Cyril a Metod. Že sem títo 2 vierozvestcovia nepriniesli vieru ako prví, je tiež dostatočne známe. Rastislav žiadal byzantského cisára v Carihrade (dnešnom Istanbule), ktorý bol vtedy hlavným mestom Východorímskej ríše, aby mu poslal vierozvestcov, ktorí budú vykladať vieru v zrozumiteľnom jazyku (v skutočnosti sa obával vplyvu kňazov, ktorí prichádzali zo západu a ich úlohou bolo pomôcť Frankom „v mene viery“ podmaniť si slovanské kmene).

Zhrnuté podčiarknuté:

Písmo sme od Cyrila a Metoda nezobrali, naši katolíci uznávajú rímskeho pápeža, kalendár máme nastavený takisto ako západní (a nie východní) kresťania.... Cyrila a Metoda si treba uctievať, ale tvrdiť, že sme ich dedičmi – to považujem skôr za vytĺkanie kapitálu od ideológov, ktorí si vždy prepisujú históriu tak, ako im to momentálne vyhovuje. A niekomu ešte pred voľbami (viď kauza Svätopluk) bohovsky vyhovuje zveličovať aj úlohu tzv. Veľkej Moravy, tzv. "starých Slovákov", či jednotlivé kniežatá, ktorým prisudzujú tituly kráľov...

odkaz

👎: J.Tull
none
44

1. Lemmy 05.07.2024, 15:45

Ostalo písmo (azbuka a pod.). Pravoslávna cirkev dodnes slúži omše v starom liturgickom jazyku. Preto rusínsky jazyk má najbližšie k jazyku z čias Cyrila a Metoda.

1▲
07.07.2024, 11:37
Citujem: Obávam sa, že (najmä klerikálny a konfesný) konzervativizmus je dnes v zajatí bývalých komunistov a kleptokratov, ktorí pochopili, že toto môže byť pre nich téma, ktorú vedia využiť. Dnes nám ukázali ako.

odkaz
👎: J.Tull
none
45

44. Lemmy 07.07.2024, 11:37

Citujem: Obávam sa, že (najmä klerikálny a konfesný) konzervativizmus je dnes v zajatí bývalých komunistov a kleptokratov, ktorí pochopili, že toto môže byť pre nich téma, ktorú vedia využiť. Dnes nám ukázali ako.

https://komentare.sme.sk/c/23353813/cyril-a-metod-ako-ficov-komparz.html

44▲
07.07.2024, 14:06
Prečo si mi dal odkaz na nezamknutý článok? 😳😁 Ako mi chceš teraz nadávať do žobrákov? 😁

Autor Šeliga postavil svoj text na podsunutom argumente, čo je nástroj manipulátorov. Logický klam Stojí na vlastnej vymyslenine pidsunutej protivníkom, ktorú potom s pompou vyvracia.

Skutočné oslavy sa nekonali na Devíne, ale v Nitre.
vytvoril dzI/O 2015 - 2026 veľkosť : 609 544 B vygenerované za : 0.203 s táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať... verzia : 1.08 ( 08.05.2026 21:15 ) témy zobrazené : 38 796 110 x jedinečné zobrazenia : 5 266 766 x ip adresa : 216.73.216.125
dzI/Ov letopočet
nejaká reklama
zdieľaj túto stránku
štatistiky
TOPlist
podpora
staň sa dobrovoľným podporovateľom stránky, každý tvoj finančný dar ju pomôže rozvíjať...
prosím, podpor stvoriteľa
prevodom na účet
SK41 1100 0000 0026 1872 7972
none
cez PayPal
cez Viamo
none
cez Donater
none
poslaním bitcoinov
none