pre správne fungovanie tejto stránky, potrebujem používať cookies...
hoď ma hore
none

Žumpa

nový "Jeruzalem"

sk | en | aA
ak chceš diskutovať, musíš sa... registrovať
ak si zabudol heslo... resetovať heslo

informácia dňa :

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  veda  /  vlákno

Vedci riešia miliardy rokov starú záhadu regulácie fotosyntézy u baktérií

príspevkov
12
zobrazení
503
unikátne
21
tému vytvoril(a) 30.3.2024 06:00 Lemmy
9

3. Nadja 30.03.2024, 09:24

A obzvlášť škodoradostne sem pridávam ešte totok:

"Tam, kde na života běh nedohlíží nějaká vyšší mravní autorita, se zlodějna vyplácí. Elysia chlorotica proto není sám, kdo si řemeslo šmatáků osvojil, stejně zeleně vysmátý je i Elisia clarki.

Neobvykle šikovný geno-zloděj se pro vymítače evoluce stane silnou kávou. Hlavně pro kreacionisty, kteří Bůh ví proč, rádi užívají formulku: „když už by se mělo o evoluci začít uvažovat, tak jen v rámci druhu.“ U našeho „eko-šneka“ se krásně u...

30.03.2024, 10:19
že plž se fyziologům jeví jako rostlina.
Sa nazdávam, že aj tu na Lipke poniektorí sa správajú ako rastliny (parazitické) a iba vegetujú.
ako odpoveď na :
3

1. Lemmy 30.03.2024, 06:00

Baktérie v chladnom polárnom potoku získavajú energiu zo svetla. Odborníci ale zatiaľ nedokázali odhaliť, ako ich fotosyntéza vlastne funguje. Miliardy rokov starú záhadu sa preto s pomocou molekulárnych metód snažia rozlúštiť českí vedci. Objav by mohol v budúcnosti pomôcť pri produkcii cenných látok závislých na fotosyntéze. Fotosyntéza je proces, pri ktorom rastliny a iné organizmy premieňajú anorganické látky na organické pomocou svetelnej energie a farbiva nazývaného chlorofyl. Fotosyntéz...

30.03.2024, 09:24
A obzvlášť škodoradostne sem pridávam ešte totok:

"Tam, kde na života běh nedohlíží nějaká vyšší mravní autorita, se zlodějna vyplácí. Elysia chlorotica proto není sám, kdo si řemeslo šmatáků osvojil, stejně zeleně vysmátý je i Elisia clarki.

Neobvykle šikovný geno-zloděj se pro vymítače evoluce stane silnou kávou. Hlavně pro kreacionisty, kteří Bůh ví proč, rádi užívají formulku: „když už by se mělo o evoluci začít uvažovat, tak jen v rámci druhu.“ U našeho „eko-šneka“ se krásně ukazuje, jak evoluce pracuje s tím, co se nabízí a jak při tom platí, že náhoda je „blbec“ a dá vznik i takovému paradoxu, že plž se fyziologům jeví jako rostlina.
V plžím případě nejde o nějakou hanebnost naordinovanou zlými viry, tedy parazitismus. U plže dokonce nejde ani o symbiózu dvou organismů, protože nejde o vzájemnou toleranci, či oboustranně výhodnou spolupráci organismů. Plž si totiž žádný organismus „neochočil“. To už je lepší o něm mluvit tak, jak píše tisk - že si plž okopíroval know-how řasy. Ve skutečnosti ale ani to není rozumné, protože o žádné kopírování tu nejde. Jde o přivlastnění si celých sad genů z cizího organismu. Z právnického hlediska by to byla krádež patentových vzorů celé výrobní linky a jejich využívání bez placení za licenci. Z jistého úhlu pohledu lze v plžovi vidět super-sprostého predátora s Machiavelliovými manýry, který svou oběť nejen žere, ale nestydí se ani přivlastnit si její vymyšlenosti a vydávat je za své. Někomu se ale tento darebák může jevit jako sofistikovaný recyklátor a šiřitel dobrých myšlenek (genů).
Evoluce nezná pojmy jako jsou spravedlnost, vděčnost, etika a prozřetelnost. To jen někomu náhoda přeje a pak se mu zdaří třeba i tak husarský kousek, jako našemu plžovi a vznikne fungující „živočichorostlina“. Přirovnání není tak daleko od pravdy, protože nejde o symbiózu, jak jsme jí byli zvyklí vnímat, kdy jeden organismus podstrojuje řasám, tedy jiným organismům a ti se za to svému hostiteli odvděčují.

(Ach, ten Pazdera... vie to napísať )

odkaz
súhlasí: Lemmy
👍: peter67
none
ako odpoveď na :
1
30.03.2024, 06:00
Baktérie v chladnom polárnom potoku získavajú energiu zo svetla. Odborníci ale zatiaľ nedokázali odhaliť, ako ich fotosyntéza vlastne funguje. Miliardy rokov starú záhadu sa preto s pomocou molekulárnych metód snažia rozlúštiť českí vedci. Objav by mohol v budúcnosti pomôcť pri produkcii cenných látok závislých na fotosyntéze.

Fotosyntéza je proces, pri ktorom rastliny a iné organizmy premieňajú anorganické látky na organické pomocou svetelnej energie a farbiva nazývaného chlorofyl.

Fotosyntézu využívajú nielen rastliny, ale tiež sinice, a dokonca i niektoré baktérie. Tento proces začal na Zemi už pred viac než tromi miliardami rokov, teda dávno predtým, než sa v atmosfére objavil voľný kyslík. Približne pred 2,5 miliardy rokov začali sinice produkovať kyslík ako vedľajší produkt fotosyntézy. Zatiaľ čo pre mnoho foriem života je kyslík nevyhnutný, pre organizmy, ktoré prevádzajú fotosyntézu, predstavuje hrozbu, pretože reaktívne formy kyslíka môžu poškodiť ich bunkové štruktúry.

odkaz
none

najnovšie príspevky : 

vytvoril dzI/O 2015 - 2024 veľkosť : 93 059 B vygenerované za : 0.273 s táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať... verzia : 1.05 ( 27.4.2024 21:45 ) témy zobrazené : 23 095 488 x jedinečné zobrazenia : 2 571 261 x ip adresa : 18.118.142.60

podpora

stránka má príjem jedine od dobrovoľných podporovateľov

za mesiac 2024 / 6, podporovatelia na reklame naklikali 0,00 € (0 klikov), ďakujem...

prosím, podpor stvoriteľa
prevodom na účet
SK41 1100 0000 0026 1872 7972
SWIFT: TATRSKBX
názov účtu:
Dziak Maroš, Ing.
banka:
Tatra banka, a.s.
Hodžovo námestie 3
811 06 Bratislava 1
none
cez PayPal
cez Viamo
none
cez Donater
none
poštou
Ing. Maroš Dziak
Budovateľská 67
075 01 Trebišov
Slovensko, EÚ
a teraz pozri, kto prispel

facebook

MaDzi
Lipka
Help
Zmysel života
Kniha života
Documentor
Univerozum
zdieľaj túto stránku

štatistiky

TOPlist