move to top

Sump

new Jerusalem
sk| en
login :
if you want to discuss, you must register...registration
if you had lost your password...reset password

you are here : 

main page / philosophy / chain

O všetkom

entries
73
shows
20 084
uniques
1 607
theme was created 02.05.2016 by Boris
23

15. Lemmy 02.05.2016, 17:19

B: Ako prisiel Demokritos k tomu, ze vsetko sa sklada z atomov? Len jednoduchou úvahou. Zober nejakú látku, a rozdeľuj ju neustále na menšie čiastky, až nakoniec budeš mať v ruke úplne drobné častice, a tak ho napadlo, že raz sa to zastaví pri takej drobnej častici, ktorá sa už podľa neho nebude dať deliť na ešte menšie čiastočky. A takú najmenšiu časticu nazval atómom. Už viac nedeliteľnou látkou.

02.05.2016, 19:09
Ako by niekoho napadlo, ze voda aj vzduch je z takych castic? Ze su ci makke, alebo tvrde materialy z takych castic? Take jednoduche, ako si to ty teraz vysvetlujes to urcite nieje a ani nebolo. Ti ludia v tych dobach otvorene hovorili o snivani, ze sa im tieto informacie snivali, alebo ich to napadlo len zrazu, pri nejakej inej cinnosti. Poniektori hovoria dokonca o zjavovani bohov a vil, ktore im tieto informacie predali.
as response to :
15

11. Boris 02.05.2016, 14:24

majko, ako prichadzali filozofovia na veci ohladom sveta? Ako prisiel Demokritos k tomu, ze vsetko sa sklada z atomov? Bez zlozitych matematickych vypoctov a zlozitych elektronickych zariadeni? Ako prisli ludia na to, ze Zem nieje stredom vesmiru, ze sa toci okolo slnka spolu s dalsimi planetami daleko pred Galileom, davno pred Kristom? Su o tom dokazy, malby na stenach starych chramov, ci pisomne formy. Co to o planetach a hviezdach sa docitame uz v hinduizme, ktory sa datuje na 5000 rokov pred...

02.05.2016, 17:19
B: Ako prisiel Demokritos k tomu, ze vsetko sa sklada z atomov?

Len jednoduchou úvahou. Zober nejakú látku, a rozdeľuj ju neustále na menšie čiastky, až nakoniec budeš mať v ruke úplne drobné častice, a tak ho napadlo, že raz sa to zastaví pri takej drobnej častici, ktorá sa už podľa neho nebude dať deliť na ešte menšie čiastočky. A takú najmenšiu časticu nazval atómom. Už viac nedeliteľnou látkou.
as response to :
11

10. majko1 02.05.2016, 13:52

A kto okrem vedy dáva nejaké vysvetlenia toho čo sa dialo a deje a bude diať vo vesmíre ? Ty ? Pánbožko ? Alebo teda kto ? Daj link ktorá veda má všeobecne uznávanú teoriu o vzniku Velkého tresku.....Horizont udalostí je niečo čo si pre našu predstavivosť potrebujeme určiť aby sme vedeli doterajšie poznatky vysvetliť. Horizont udalostí je o tom, že je to vznik času v našom ponímaní, je o tom dosť literatúry........Tak nám porozprávaj toto : neviem ako vznikol Velký tresk, neviem prečo sa vesmír ...

02.05.2016, 14:24
majko, ako prichadzali filozofovia na veci ohladom sveta? Ako prisiel Demokritos k tomu, ze vsetko sa sklada z atomov? Bez zlozitych matematickych vypoctov a zlozitych elektronickych zariadeni? Ako prisli ludia na to, ze Zem nieje stredom vesmiru, ze sa toci okolo slnka spolu s dalsimi planetami daleko pred Galileom, davno pred Kristom? Su o tom dokazy, malby na stenach starych chramov, ci pisomne formy. Co to o planetach a hviezdach sa docitame uz v hinduizme, ktory sa datuje na 5000 rokov pred Kristom a tak dalej... Clovek disponuje zrejme rozmerom chapania, na ktory v dnesnej dobe zanevrel. Ten rozmer sa nazyva duchovny. My sa dnes pohybujeme vylucne v ramci rozmeru materialneho.
Horizont udalosti je hlavne nieco, co nevieme a opat len o tom fantazirujeme, takze k comu my to ma byt?
Clovek spaja singularitu s ciernou dierou len z dovodu, ze nevie.. Su to dve nezname a my sa nadejame, ze maju nieco spolocne. A mozno aj tri nezname, mozno... Singularita tiez vychadza len z vseobecnej teorie relativity, nezahrna kvantovu mechaniku. Cize tu mame minimalne polopravdu.
Spochybnovanim nepravd a polopravd sa dostavame k pravde.

Navrhol som napriklad skusit veci neznasilnovat. Nechat ich plynut. Presne ako ti stari filozofovia, oni nenechavali vyrabat zariadenia za miliardy penazi. Oni sa prechadzali po svete, pozorovali a uvazovali.
Inde som uz pisal o tom, ako si predstavujem vznik aj formu vesmiru, nie tak davno sme sa tu o tom s Enaxom bavili. Povazujem vesmir za vedomie, uvedomelu entitu a svet je hologram, ktory je nieco ako predstava, ci sen tej entity. Hmota sama o sebe je len energeticke pole. To jedine, co v skutocnosti existuje, je vedomie.
as response to :
10

8. Boris 02.05.2016, 13:41

Vedci hovoria aj o stvoreni a aj o opakovanom jave. Vedci o vzniku tresku hovoria dost, len je to pekne tvrde scifi. Veda si ospravednuje vselico, vselijako... Ako som uz inde pisal, aby si mohli velky tresk presadit, nemali problem si vymysliet hypoteticke veliciny, ako je Planckova jednotka. To je presne to iste, akoby som rozpraval rozpravku o krajine OZZ a aby mala hlavu a patu, musim si k nej samozrejme domysliet a aj zazracne topanocky. Vysvetli, co mas na mysli s horizontom udalosti. ...

02.05.2016, 13:52
A kto okrem vedy dáva nejaké vysvetlenia toho čo sa dialo a deje a bude diať vo vesmíre ? Ty ? Pánbožko ? Alebo teda kto ? Daj link ktorá veda má všeobecne uznávanú teoriu o vzniku Velkého tresku.....Horizont udalostí je niečo čo si pre našu predstavivosť potrebujeme určiť aby sme vedeli doterajšie poznatky vysvetliť. Horizont udalostí je o tom, že je to vznik času v našom ponímaní, je o tom dosť literatúry........Tak nám porozprávaj toto : neviem ako vznikol Velký tresk, neviem prečo sa vesmír rozpína , a ďalšie neviem.....ty iba spochybňuješ druhých ale nič nenavrhuješ, to je absolútne nekonštruktívny prístup......
as response to :
8

6. majko1 02.05.2016, 13:26

Zase iba trepeš......vedci nehovoria o Velkom tresku ako o stvorení ale vysvetľuje to najlepšie správanie vesmíru ako napr. jeho rozpínanie, n ikto a nič iné to nevysvetľuje lepšie tak aby to súviselo s pozorovanými javmi vo vesmíre. Vedci netvrdia o vzniuku Tresku takmer nič, lebo veda na rozdiel od iných nemá problém povedať že to ešte nevieme vysvetliť. Inak ti unikajú aj také veci ako horizont udalostí a miešaš sem aj kvantovú fyziku ktorej vôbec nerozumieš iba ju spomínaš kedy sa ti to hodí...

02.05.2016, 13:41
Vedci hovoria aj o stvoreni a aj o opakovanom jave.
Vedci o vzniku tresku hovoria dost, len je to pekne tvrde scifi.
Veda si ospravednuje vselico, vselijako... Ako som uz inde pisal, aby si mohli velky tresk presadit, nemali problem si vymysliet hypoteticke veliciny, ako je Planckova jednotka.
To je presne to iste, akoby som rozpraval rozpravku o krajine OZZ a aby mala hlavu a patu, musim si k nej samozrejme domysliet a aj zazracne topanocky.
Vysvetli, co mas na mysli s horizontom udalosti.
Tema je o vsetkom majko a ja osobne radsej hovorim o tom, ako to nieje v pripadoch, ked neviem, ako to je.
as response to :
6

1. Boris 02.05.2016, 12:52

Otvaram dalsiu temu o byti, ci nebyti vesmiru. Veda hovori, ze velky tresk je pricinou vesmiru, ale co bolo pricinou velkeho tresku? Vsetko sa v tomto vesmire deje na zaklade kauzality, cize aj velky tresk muselo nieco zapricinit. Tu veda opatrne naznacuje, ze tou pricinou mohol byt iny vesmir, ale aj ten iny vesmir musel vzniknut na zaklade niecoho. Ale coho? Ked sa vratime k vesmiru prvemu? Ina moznost je vraj dotyk dimenzii. Ze realita je zlozena z viacerych dimenzii a ak sa tie prelinaju, ...

02.05.2016, 13:26
Zase iba trepeš......vedci nehovoria o Velkom tresku ako o stvorení ale vysvetľuje to najlepšie správanie vesmíru ako napr. jeho rozpínanie, n ikto a nič iné to nevysvetľuje lepšie tak aby to súviselo s pozorovanými javmi vo vesmíre. Vedci netvrdia o vzniuku Tresku takmer nič, lebo veda na rozdiel od iných nemá problém povedať že to ešte nevieme vysvetliť. Inak ti unikajú aj také veci ako horizont udalostí a miešaš sem aj kvantovú fyziku ktorej vôbec nerozumieš iba ju spomínaš kedy sa ti to hodí. Sú aj iné a jednoduché veci ktoré tkz. nemajú naše ľudské logické vysvetlenie ako napr. kde je počiatočný bod povrchu gule, čo je to nekonečné číslo a podobne....ale tárať o vesmíre je zrejme jednoduchšie lebo je z nášho pohľadu ozrutný, ťažko-predstavitelne velký v priestore aj v čase. Buď teda chlap a povedz ako vieš ty lepšie vysvetliť chovanie nášho vesmíru a ako vznikol ?????
as response to :
1
02.05.2016, 12:52
Otvaram dalsiu temu o byti, ci nebyti vesmiru.
Veda hovori, ze velky tresk je pricinou vesmiru, ale co bolo pricinou velkeho tresku? Vsetko sa v tomto vesmire deje na zaklade kauzality, cize aj velky tresk muselo nieco zapricinit. Tu veda opatrne naznacuje, ze tou pricinou mohol byt iny vesmir, ale aj ten iny vesmir musel vzniknut na zaklade niecoho. Ale coho? Ked sa vratime k vesmiru prvemu? Ina moznost je vraj dotyk dimenzii. Ze realita je zlozena z viacerych dimenzii a ak sa tie prelinaju, tak vznikne vesmir.. To je sice pekna teoria, ale nijako nevysvetluje vznik hmoty, kedze dimenzia nema s hmotou nic spolocne.
Prelinanim dimenzii vznika takzvane miesto na hranie, ale neriesi otazku, s cim sa budeme hrat.
Cize podla mna tieto teorie nezodpovedali nic a niesu ani bohvieako konzistentne. Su dobre iba preto, aby nejake boli.

Tu sa vratim a opat pripomeniem zistenia zo sveta kvantovej mechaniky.
Castice sa spravaju tak, akoby na ne priestor, ani cas nemal vplyv, co nam tiez napoveda, ze prelinanie dimenzii bude zrejme sprostost a dimenzie budu nieco ako poschodia sveta kde plati, ze suteren je technicka miestnost a najvyssie poschodie predstavuje apartman pre zlozite biologicke mechanizmy alias zivot, kedze nie na vsetko tu platia rovnake pravidla. Javi sa to tak, ze ak je hmota dostatocne mala, dokaze uniknut zo sveta hlbky, sirky, vysky a casu. Akoby jestvovalo nejake pomyslene "syto" a vsetko, co dokaze cez syto prejst, cize je dostatocne male, to vsetko sa nachadza vo svete, kde neplati priestor, ani cas. Cim mensia hmota je, tym nizsie moze v budove sydlit. Z technickej miestnosti budovy sa ovlada cela budova, reguluje sa kurenie, vzduchotechnika, sanuje kanalizacia a tak podobne, vdaka suterenu budova funguje. Na najvyssom poschodi sice sedi sef - pupok tvorstva - komplikovany biologicky tvor, ale nema na nic vplyv, nic sa nedeje vdaka nemu, naopak, vsetko sa deje vdaka suterenu, cize presne ako v nasom beznom zivote. Vsetko funguje vdaka pracantom a sefovia sa tvaria dolezito, pritom zivot sefov je priamo zavisly na pracantoch, ale zivot pracantov nieje zavisly od sefa.. Prace je vsade dost a sef vytvara len zdanie, ze je k niecomu dolezity. Funguje opak zdania, ak sa sef do niecoho obuje, zakonite to len poserie.
Vesmir sa riadi sam, je tak navrhnuty, alebo sa tak navrhuje uz velmi dlho a vyraduje nevhodne, vytvara vhodne.
Presne ako svet zvierat, hmyzu a rastlin, kto ho riadi????????? Nikto, tak preco funguje, ako moze fungovat, ked to nikto neriadi, nemaju sefa? Nuz to je vesmir. On je prepojeny vsade a so vsetkym, on sa riadi sam, je to jeden system. To my ludia robime chybu s nasim namyslanim, ze musime nieco a niekoho neustale riadit. Pritom prave toto pokladam za fatalny omyl chybu v nasom fungovani, ktora vytvara neidealne podmienky. Ak by sme dokazali upustit a neriadit, nesnazit sa komandovat a nechat veci viac plynut, iste by sme fungovali podstatne lepsie, vyvazenejsie, jednoducho by sme sa opat zverili do ruk samotnemu vesmiru a ten vie najlepsie co so sebou.
Clovek je vo svete ako jedno koliesko v mechanizme, ktore si povedalo, ze bude robit to, co chce ono, nebude sa tocit v smere s ostatnymi, ale pojde si obhliadnut cifernik, povozi sa na rucickach a tak, len na jeho ceste akosi to koliesko bada, ze mechanizmus prestava fungovat a zacina sa rucat, cim to bude? No zrejme tym, ze to koliesko opustilo svoje miesto a tak narusilo chod mechanizmu.
V tomto svete je vsetko uzko prepojene a velmi zalezi na vztahoch medzi.
Mozeme to vidiet na prirode, ked vymrie nejaky maly zdanlivo nepodstatny druh hmyzu, bude to mat katastrofalne nasledky v zmysle vymretia niekolkych velkych druhov zvery a mozno aj rastlin, pretoze tento system sa buduje na baze symbiozy, tak funguje evolucia. Kazdy tvor, kazda rastlina ma nejake svoje miesto, ktore ak zanikne, tak so sebou vezme jednu celu vetvu. Preto aj, ked vysadzame umele lesy, tie su ledva zivotaschopne, pretoze im chyba prirodzena diverzita, ktoru clovek jednoducho neovlada. A tak su tieto lesy nie domovom celej skaly tvorov a rastlin, ale len jej zlomkom, pretoze nebol spravne nastaveny mechanizmus diverzity.

Vezmime si dalsi pekny priklad tohoto principu sveta. Medziludske vztahy. Kedy funguju a kedy nefunguju?
Funguje vztah vtedy, ked sa snazime toho druheho komandovat a linajkovat mu cely zivot? Funguje takyto vztah?
Alebo deti... Vyrastu zdrave a sebestacne deti v rodine, kde im nedate ziadnu moznost sa prejavit? Kde im vsetko, co chcu robit ony zakazete a opat linajkujete cely zivot od A po Z? Funguju taketo vztahy? Ak hovorime o vychove deti, myslim si, ze ten spravny sposob vychovy je usmernovat, nie zakazovat a komandovat. V pripade vztahu dvoch ludi je rozhodujuci kompromis, nie nadlvlada jedneho.. Cize opat vidime princip samoregulacie a nie nejakeho ultimativneho sefovania.. to je netvorivy, destruktivny koncept chciet vsetko riadit. My si namyslame, ze zijeme dobre, ale to je len klam navodeny tym, ze sme si zvykli na takyto sposob fungovanie. Realita vsak ukazuje, ze to nerobime dobre, ani z daleka.

Myslim si, ze clovek, ako zivy tvor v tomto mechanizme ma za ulohu tvorit v prvom rade v zmysle umenia. Umenie je nieco, co nechava predviest nas um, nasu inteligenciu a schopnost abstrakcie, pricom nijako nenarusa system okolo nas. Ak vsak vyrabame technologie, tak evidentne zamorujeme nase a nie len nase zivotne prostredie, privadzame si nove choroby a alergie, degeneracie, na tom mozeme s absolutnou istotou vidiet, ze to dobre nieje...
Uvediem dalsi priklad v zmysle liecenia.. My vyrabame tony liekov, ktore vobec nepotrebujeme. Ak by sme ostali pri poznavani prirody a vyuzivani jej prirodzenych metod, tak mame liecivo na kazdy znamy problem bez toho, aby sme ho museli nejakym sposobom vyrabat a este aj s tym, ze ich aplikovanim nesposobujeme ziadne zasadne invazivne zasahy do naseho vlastneho organizmu, ako to byva v pripade chem. preparatov.

Pri tychto uvahach zistujem, aka velka pravda sa nachadza vo vyhlaseni Jiddu Krisnamurtiho

"Pre choru spolocnost nejestvuje meritko zdravia"

Pri tom staci pocuvat a sledovat, vsetko je tak krasne jasne a zrozumitelne. Jedine, co treba, je upustit.
"Nech to plavat" je moj postoj a cim dalej, tym viac mu doverujem. Ak sa zveris do ruk vesmiru, ten sa o teba postara dobre. Ak budes pretlacat svoju vlastnu viziu zivota, tak budes jednostaj iba bojovat a trapit sa s problemami. To je rozdiel v tom, ci budes sucastou sceta a zivota, alebo budes mimo neho, snazias sa ho pokoryt, co je nonsense a opakovane na to clovek doplaca. Je to o zbaveni sa strachu z toho, co bude. Aj ja som sa bal, co bude, ked poslem vsetkych nicomnikov do riti, z coho a ako budem zit? Kto mi da pracu? Ako prezijem?
Vsetko sa vyriesilo samo a podstatne lepsie, elegantnejsie, jednoduchsie! Ako by som to navrhol ja sam. Pretoze som nechal pre zmenu pracovat a premyslat samotny vesmir za seba.
Vesmir uz vsetko vymyslel, o co sa tu snazime my ludia.. aj v tej technike len nesikovne opakujeme po prirode.. vezmite si taky automobil, cokolvek elektronicke, ma to kostru, nervovy system, riadiacu jednotku.. Presne podla vzoru biologickeho tvora.... len clovek si toto nechce v jeho egoizme priznat... Preto bludi a brodi sa v bahne, nevidi to, co je evidentne...

newest entries : 

created by dzio.skcontact creatorsize : 109 621 Bgenerated in : 0.073 si'm using cookies,
if you disagree leave
themes displays : 5 589 441 xunique displays : 758 406 xip address : 18.208.202.194

please, support the creator

page has income only from voluntary contributors and ads
you may contribute...
by bank transfer
SK41 1100 0000
0026 1872 7972
SWIFT: TATRSKBX
by pay by square...
by PayPal
by Viamo
by Donater
and now look, who contributed...
options
main pageaboutgalleryjokescitatesinteligence teststatslipkadfandroid versionit's your turn
searching
žumpa @ facebook