7
|
|
|
6. Dzio 03.06.2026, 22:39
Ak berieme do úvahy, že človek aj DUCH je (podľa mojej definície) tak kombinácia
DUCH + DUŠA + TELO prebýva na Zemi, ktorá sa plaví Vesmírom 😉
A je tam zohľadnená aj tá duchovná zložka podstaty človeka 😉
6▲
04.06.2026, 07:38
|
To je pravda. Ale ak berieme nebo podľa mojej definície, tak vesmír, o ktorom píšeš, nie je nebo. 😀
|
 |
|
ako odpoveď na :
6
|
|
|
5. era 03.06.2026, 22:02
Jo. Z materialistického pohľadu to platí.
5▲
03.06.2026, 22:39
|
Ak berieme do úvahy, že človek aj DUCH je (podľa mojej definície) tak kombinácia
DUCH + DUŠA + TELO prebýva na Zemi, ktorá sa plaví Vesmírom 😉
A je tam zohľadnená aj tá duchovná zložka podstaty človeka 😉
|
 |
|
ako odpoveď na :
5
|
|
|
4. Dzio 03.06.2026, 20:38
Keď sa to tak vezme tak v nebesiach už sme 😉
Lebo dnes už vieme, že Zem sa plaví vesmírom ako planéta 😉
A zvyšok je len o stavoch vedomia, ktoré človek na svojej pozemskej púti prežíva 😉
Raz peklo, raz raj, raz niečo medzi tým 😉
4▲
03.06.2026, 22:02
|
Jo. Z materialistického pohľadu to platí.
|
 |
|
ako odpoveď na :
4
|
|
|
3. era 03.06.2026, 17:18
My ľudské bytosti sme proste tak organizované, že (v chorobnom stave) naše prežívanie môže byť v radikálnom rozpore s objektívnymi vonkajšími pomermi.
Napríklad môže byť vonku 30 stupňov a človeka môže drviť zimnica, môže sa triasť od zimy.
Takže kľudne môže po smrti nastať i taký prípad, že človek bude objektívne v nebi, ale on sám vo svoje duševnej uzatvorenosti bude svoj stav prežívať ako pekelné muky.
3▲
03.06.2026, 20:38
|
Keď sa to tak vezme tak v nebesiach už sme 😉
Lebo dnes už vieme, že Zem sa plaví vesmírom ako planéta 😉
A zvyšok je len o stavoch vedomia, ktoré človek na svojej pozemskej púti prežíva 😉
Raz peklo, raz raj, raz niečo medzi tým 😉
|
 |
|
ako odpoveď na :
3
|
|
|
1. era 03.06.2026, 15:09
Sú hriechy všetkých ľudí splatené Kristom? Podľa istého pohľadu áno. Kristus svojou obeťou na Golgote, svojim pozemským životom, utrpením a smrťou na kríži, splatil hriechy všetkých ľudí. (Ale opäť je treba pripomenúť - ak je reč o týchto veciach, tak sa jedná o veci duchovné, nie zmyslovo-fyzické. Takže ide o veci, ktoré sa jasne prejavia až potom, čo duch/duša odloží svoju hmotnú telesnú schránku do hrobu.) Kristus splatil dlh ľudstva. Tým sa stalo to, že oslobodil Zem od tohto hriechu. Ze...
1▲
03.06.2026, 17:18
|
My ľudské bytosti sme proste tak organizované, že (v chorobnom stave) naše prežívanie môže byť v radikálnom rozpore s objektívnymi vonkajšími pomermi.
Napríklad môže byť vonku 30 stupňov a človeka môže drviť zimnica, môže sa triasť od zimy.
Takže kľudne môže po smrti nastať i taký prípad, že človek bude objektívne v nebi, ale on sám vo svoje duševnej uzatvorenosti bude svoj stav prežívať ako pekelné muky.
|
 |
|
ako odpoveď na :
1
|
Sú hriechy všetkých ľudí splatené Kristom? Podľa istého pohľadu áno. Kristus svojou obeťou na Golgote, svojim pozemským životom, utrpením a smrťou na kríži, splatil hriechy všetkých ľudí. (Ale opäť je treba pripomenúť - ak je reč o týchto veciach, tak sa jedná o veci duchovné, nie zmyslovo-fyzické. Takže ide o veci, ktoré sa jasne prejavia až potom, čo duch/duša odloží svoju hmotnú telesnú schránku do hrobu.) Kristus splatil dlh ľudstva. Tým sa stalo to, že oslobodil Zem od tohto hriechu. Zem viac nie je týmto hriechom duchovne zaťažená a môže sa duchovne vyvíjať ďalej. Ale ako je to celé vo vzťahu k jednotlivým ľudským dušiam? Dušiam bola ponechaná sloboda. Môžu preferovať ten alebo onen duševný život. Len - rovnako ako v prípade fyzikálne-chemických zákonov tohto sveta, v duševne-duchovnom svete platia duševne-duchovné zákony onoho sveta. A tak, ako fyzické činy človeka podliehajú vláde fyzikálnych zákonov, ktoré sú nad nimi, tak i duševné žitie podlieha duchovným zákonom Vesmíru, ktoré sú nad nimi. Takže áno. Kristus splatil dlh za všetkých. Ale na druhej strane, ak sa jednotlivec vo svojom duševnom živote nespojí, neprenikne týmto Kristom, tak zostane žiť vo vlastnej duševnej bubline, ktorej pomery budú primerane zodpovedať jeho odmietaniu a svojhlavosti. Duševne-duchovné zákony duchovného Vesmíru vytvoria každej duši primerané zážitkové okolie, ktoré bude pre danú dušu realitou. Toľko k tomu z istého okultného uhla pohľadu. 
|
 |
|
|