none dzio.sk
new "Jerusalem"
sk
|
en
|
tT

Predvídanie budúcnosti

informácia autora Adam Roman

v1.01 28.04.2024 18:28
for correct function of this site, i need to use cookies...
Na úvod si treba povedať niečo o rozdiele medzi príčinnosťou a časovou následnosťou. Človek sa až hanbí o tom písať dospelým ľuďom, pretože by to malo byť jasné už deťom, ale každodenná skúsenosť ukazuje, že tento triviálny fakt nie je jasný väčšine populácie. Nemôžem zato, že mne to bolo jasné vo veku štyroch rokov a iným to nie je jasné ani v sedemdesiatke.
Z toho, že dve udalosti nasledujú po sebe, ešte nevyplýva, že tá prvá je príčinou tej druhej. Táto chybná predstava bola odhalená už v stredoveku a vtedy dostala aj svoj názov: „post hoc, ergo propter hoc“. Po západe slnka sa vo väčšine bytov rozsvietia svetlá, ale nie západ slnka ich zažal. Zažali ich ľudia, ktorí chcú vidieť i v noci. Keď na zemi nebolo ľudí, nikto svetlá v noci nezažínal a panovala vlčia tma atď.
Toto nepochopenie je živnou pôdou demagógov všetkých kategórií. Ak sa pacientovi trošilinku subjektívne uľaví po užití homeopatického lieku (účinok si ľudia ľahko vsugerujú), vyhlasuje sa úľava za následok lieku: liek vraj zapríčinil úľavu. Ak sa po modlitbe splní prosba obsiahnutá v modlitbe, spôsobil ju dobrotivý patrón, ktorému bola modlitba adresovaná. Veď kto iný, preboha? A tak ďalej. Veľmi komicky na mňa zapôsobil prípad slečny, ktorá sa na internete priznala, že sa modlila, aby jej pánboh poslal partnera. Partnera jej dobrotivý pánboh aj poslal, ale mal jednu chybu – bol to ateista. Slečna potom upadla do rozpakov a hľadala na internete pomoc, či to má brať ako skúšku od pána boha. Chúďa húsatko. Astrológia, veštenie atď.
V prítomnosti môžeme s istotou hovoriť o budúcnosti len v jednom jedinom prípade: ak s istotou vieme, že v prítomnosti jestvujú príčiny budúcich udalostí. Ak zo šikmej veže v Pise pustím olovenú guľu s hmotnosťou 10 kg, viem s istotou, že o chvíľu padne na zem a urobí tam poriadnu dieru. Viem to tak isto preto, lebo viem, že na každé teleso pôsobí stále (a teda aj teraz) gravitačná sila. Ak hodím kocku, neviem s istotou vôbec nič: vypadnúť môže ktorékoľvek zo šiestich čísel. Ak sa niekto hrá na proroka, ktorý vie predpovedať aké číslo vypadne na kocke, tvrdí, že pred hodom kocky pozná príčinu, ktorá vypadnutie tohto čísla spôsobí. Ale to nikto nemôže vedieť, pretože taká príčina ani nejestvuje: v každom hode je to iná príčina. Ak tvrdíte, že áno, povedzte mi, prosím, ako vyzerá príčina, ktorá spôsobí vypadnutie čísla šesť?
Príspevok ešte nie je hotový, je to iba náčrt.
Keď si došiel až sem, môžeš sa rozhodnúť čo ďalej...
  • môžeš ísť na základnú stránku...
  • môžeš ísť o úroveň vyššie...
  • môžeš dzI/Ovi napísať...
  • môžeš diskutovať s dzI/Om...
  • môžeš dzia podporiť...
  • ak sa ti informácia páči, môžeš si objednať knihu dzI/Ových myšlienok v knižnej podobe, kontaktuj ho e-mailom...
 

Your comment

Title
Comment
1 + 9 =
xxx
size 35 387 B
generated in 0.07875 s
created by dzI/O 2015 - 2024
this site needs to use cookies to work properly...
displayed 42 x
all 2 150 939 x
ip 44.221.73.157

support

page has income only from voluntary donaters
for month 2024 / 6, was on ads clicked 0,00 € (0 clicks), thanks...
please, support the creator
by account transfer:
SK41 1100 0000 0026 1872 7972
SWIFT: TATRSKBX
account name:
Dziak Maroš, Ing.
bank:
Tatra banka, a.s.
Hodžovo námestie 3
811 06 Bratislava 1
none
by paypal:
by viamo:
none
by donater:
by mail:
Ing. Maroš Dziak
Budovateľská 67
075 01 Trebišov
Slovakia, EU
and now look, who donated:
madzi @ facebook
madzi @ facebook
lipka @ facebook
lipka @ facebook
pomoc @ facebook
pomoc @ facebook
zmysel @ facebook
zmysel @ facebook
kniha života @ facebook
kniha života @ facebook
documentor @ facebook
documentor @ facebook
univerozum @ facebook
univerozum @ facebook
share
statistics
TOPlist TOPlist TOPlist