move to top

Lipka

new Jerusalem
sk| en
login :
if you want to discuss, you must register...registration
if you had lost your password...reset password

you are here : 

main page / health / chain

Výdaj / spotreba energie.

entries
61
shows
15 026
uniques
1 090
theme was created 25.05.2020 by Fotón
9

8. Fotón 25.05.2020, 22:52

Nič neubližuje hormonálnej činnosti viac, ako konzumácia vysokého množstva cukru a priemyselného tuku. Tieto biologicky nekvalitné jedlá plné prázdnych kalórií spôsobujú inzulínuvú a leptínovú rezistenciu, ktorá má zničujúce následky pre celý metabolizmus. Následkom je zmena kompozície tela smerom k naberaniu tukových zásob. ...Príliš častá konzumácia sacharidov ako jediná urobí človeka tučným vďaka metabolickej kaskáde, ktorú spôsobujú "pobláznené" hormóny nasýtenia (najmä inzulín a leptín). H...

25.05.2020, 23:58
Viem to z vlastnej skúsenosti. Bežný kryštálový cukor vôbec nekonzumujem. Je ho beztak dosť v potrave, ktorú jem. Ani soľ. Keď zjem sladkosť, hneď mi stúpa hladina napríklad z 12 na 18. Zdravý človek má okolo 6. Nebezpečný diabetes je od okolo 21 viac.
consents: Fotón
as response to :
8

7. peter67 25.05.2020, 20:56

Je tuková bunka" hladnejšia" ako, napr svalová? Vraj tuková bunka dokáže naviazať na seba viac ako svalová, preto sa dokážeme vyžrať na aj napr 200 kg, ale svalovej hmoty toľko nevybudujeme.

25.05.2020, 22:52
Nič neubližuje hormonálnej činnosti viac, ako konzumácia vysokého množstva cukru a priemyselného tuku. Tieto biologicky nekvalitné jedlá plné prázdnych kalórií spôsobujú inzulínuvú a leptínovú rezistenciu, ktorá má zničujúce následky pre celý metabolizmus. Následkom je zmena kompozície tela smerom k naberaniu tukových zásob. ...Príliš častá konzumácia sacharidov ako jediná urobí človeka tučným vďaka metabolickej kaskáde, ktorú spôsobujú "pobláznené" hormóny nasýtenia (najmä inzulín a leptín).

Hormóny hladu spomaľujú metabolizmus, zvyšujú množstvo podkožného tuku tým, že organizmus nútia ukladať prijatú energiu do podkožných zásob. Naopak hormóny nasýtenia zrýchľujú metabolizmus a znižujú množstvo podkožného tuku, pretože organizmus nútia enormne využívať tuky ako zdroj energie. ....Konzumácia celozrnných produktov, cereálií, múčnych jedál (cestoviny, chlieb, pečivo), príloh a iných výrobkov z múky je vlastne konzumáciou vysokého množstva sacharidov, ktoré zvyšujú neustálu produkciu hormónov nasýtenia (najmä inzulínu), vznikajú rôzne metabolické komplikácie a hlavná z nich je, že telo prestáva hormóny nasýtenia počúvať.

Produkciu hormónov nasýtenia najviac provokujú bielkoviny (mäso, mliečne produkty, vajcia, strukoviny). Oveľa viac ako tuky alebo sacharidy. Ďalšie jedlá, ktoré podporujú efekt hormónov nasýtenia sú prvopotraviny ako surové orechy a semená, tepelne spracované strukoviny a koreňová zelenina, rajčiny, baklažán a surová listová zelenina.
consents: Lemmy
as response to :
7

5. Fotón 25.05.2020, 19:49

Ešte som zabudol napísať dva základné zákony "fitnesové", ktoré nemožno ničím obísť: 1: ak prijmete menej energie, ako vaše telo v priebehu dňa potrebuje, dostanete sa do negatívneho energetického príjmu – kalorického deficitu. Chudnete. 2. ak prijmete viac, ako vaše telo v priebehu dňa potrebuje, dostanete sa do pozitívneho energetického príjmu – kalorického nadbytku. Priberáte na váhe. ....je úplne jedno, či energiu prijímate vo forme zeleniny, mäsa, slaniny, klobások, čipsov, tyčiniek ale...

25.05.2020, 20:56
Je tuková bunka" hladnejšia" ako, napr svalová?
Vraj tuková bunka dokáže naviazať na seba viac ako svalová, preto sa dokážeme vyžrať na aj napr 200 kg, ale svalovej hmoty toľko nevybudujeme.
as response to :
5

1. Fotón 25.05.2020, 19:26

Zaujímalo ma, koľko energie vydám, keď vystúpim na náš kopec v blízkosti, ktorý má od základne výšku 190 metrov. Platí, že keď pôsobím silou na nejakom úseku dráhy v smere pohybu, vydávam zo seba energiu: E=F.s. ("F" je sila; "s" je dráha.) Vieme tiež, že keď na nejaké teleso pôsobim silou, zrýchľuje: F=m.a . (m je hmotnosť; a zrýchlenie.) -Keď tento vzťah dosadíme do prvého miesto sily, dostaneme: E=m.a.s. čiže keď mojim pôsobením rozbieham nejaké teleso, vydávam zo seba energiu. Pri stúpaní do...

25.05.2020, 19:49
Ešte som zabudol napísať dva základné zákony "fitnesové", ktoré nemožno ničím obísť:

1: ak prijmete menej energie, ako vaše telo v priebehu dňa potrebuje, dostanete sa do negatívneho energetického príjmu – kalorického deficitu. Chudnete.

2. ak prijmete viac, ako vaše telo v priebehu dňa potrebuje, dostanete sa do pozitívneho energetického príjmu – kalorického nadbytku. Priberáte na váhe.


....je úplne jedno, či energiu prijímate vo forme zeleniny, mäsa, slaniny, klobások, čipsov, tyčiniek alebo čokolády. Tieto zákony sú alfa a omega fitness.consents: EnaXnaY, peter67
as response to :
1
25.05.2020, 19:26
Zaujímalo ma, koľko energie vydám, keď vystúpim na náš kopec v blízkosti, ktorý má od základne výšku 190 metrov. Platí, že keď pôsobím silou na nejakom úseku dráhy v smere pohybu, vydávam zo seba energiu: E=F.s. ("F" je sila; "s" je dráha.) Vieme tiež, že keď na nejaké teleso pôsobim silou, zrýchľuje: F=m.a . (m je hmotnosť; a zrýchlenie.) -Keď tento vzťah dosadíme do prvého miesto sily, dostaneme: E=m.a.s. čiže keď mojim pôsobením rozbieham nejaké teleso, vydávam zo seba energiu. Pri stúpaní do výšky som tým telesom ja a moja hmotnosť. Zrýchlením je gravitačné zrýchlenie, ktorého hodnota je približne (10m/s)/s. Pri výstupe do kopca sa teda uplatňuje iba výška "h", pretože sila zemskej príťažlivosti pôsobí zvislo na dol a ja svojim výstupom pôsobím hlavne proti nej. Šikmina kopca je iba kombináciou chôdze po rovine a stúpania kolmo hore. Chôdzou po rovine veľa energie neminiem, preto to môžeme zanedbať. Tak bude vzťah vyzerať ako:

E = m.g.h

Keď poznám svoju hmotnosť 70kg a výšku kopca 190 metrov od základne, môžem už dosadiť hodnoty do vzorca:

E = 70.10.190
E = 133000 Joule
E = 133 kJ


Zoberme si teraz také Dru tyčinky, solené, 45 g,

link

....a spýtajme sa, koľko obsahujú energie:

link

....Áno, je to 771 kJ. A koľko krát by som musel vyštverať na ten kopec, aby som túto energiu minul? Je to 771/133 = takmer 6 krát.

Našťastie je tu Bazálny metabolizmus (BMR). Naše orgány totiž pracujú nepretržite a k tomu spotrebúvajú energiu. V prípade môjho veku, váhy a výšky je to 6496 kJ/deň. (V prípade 100 kilového chlapa 8222 kJ/deň.)

Vráťme sa však k našim DRU tyčinkám. Je to bezcenná potravina, ktorá obsahuje len nekvalitné sacharidy a takmer žiadne makronutrienty, ktoré by telo využilo (proteíny, tuky, vlákninu,...). Jedlá ako tieto tyčinky neuspokoja pocit hladu, pretože vyvolávajú nerovnováhu medzi hormónmi hladu a hormónmi nasýtenia

link

Celý hormonálny systém môže fungovať dobre iba pod vplyvom správne zvolenej výživy (výber potravín). Ak konzumujete veľké množstvo sacharidov, cereálií a vysoko glykemických potravín (chlieb, pečivo, celozrnné cereálie, zemiaky, ryža, iné prílohy a múčne jedlá), pocit hladu sa dostavuje príliš často. Hormóny hladu sa vylučujú veľmi často a celý systém hormónov (hladových vs. nasýcujúcich) je narušený. Častá konzumácia sacharidových jedál je úplne bežná, pretože ponuka v stravovacích zariadeniach a vôbec ponuka potravín v obchodoch je na 70 a viac percent orientovaná na sacharidové jedlá s vysokým glykemickým indexom. Po ďalšie, častá konzumácia vysoko glykemických jedál oslabuje kľúčové hormóny nasýtenia - inzulín a leptín. Vďaka tejto stravovacej chybe začnú inzulín a leptín metabolicky prevažovať (dominovať) nad ostatnými hormónmi a začarovaný kruh sa začal, pretože produkcia týchto hormónov neprestáva ani po konzumácii jedla. Je to preto, lebo telo ich prestáva "počúvať", pretože telesné tkanivá sú už nimi "presýtené" a to núti telo zvyšovať produkciu týchto hormónov. Tak vzniká inzulínová rezistencia. Ak sa vaše hormóny dostanú mimo kontrolu, má to nesmierny dosah na váš metabolizmus.

Takže sáčok DRU tyčiniek = 771 kJ = 6 krát výstup do 200 metrového kopca.

Pozrime sa však na iné potraviny. Vezmime si napríklad 250 gramov nízkotučného tvarohu:

link

Celý 250 gramový kelímok má 708 kJ, čo je dokonca MENEJ, AKO 45g SÁČOK BEZCENNÝCH DRU TYČINIEK. ...Pri tom z toho tvarohu sa už čosi najete. Z tých tyčiniek nič. Pri tom energiu odovzdali približne tú istú. ...A to, čo je dôležité, takéto jedlá vyvolávajú hormonálnu rovnováhu a pocit hladu na dlho mizne.

Ale pokračujme. Vajcia. Napríklad vajce uvarené na tvrdo:

link

Jedno vajce váži priemerne 50g. Takže 2 vajcia na tvrdo = 679 kJ energie. Menej ako tie tyčinky. Pri tom vajce na tvrdo je hodnotná potravina, z ktorej sa človek nasýti. Nie ako tie tyčinky. To isté, čo o DRU tyčinkách, platí i o čipsoch, Coca Cole, chrumkách, chlebe a iných sacharidových jedlách. Bezcenná energia, ktorá sa ukladá do tuku a nezaženie pocit hladu. Práve naopak: ešte ho zvyšuje.

Poďme ďalej. Kurací rezeň na prírodno (100 gramov):

link

...dáva energiu 628 kJ. O5 menej, ako sáčok tyčiniek. A keď ho človek zje, zaháňa pocit hladu.

A teraz si to dajme všetko dohromady na tanier:

250 g tvarohu - 708 kJ
2 vajcia na tvrdo - = 679 kJ
Kurací rezeň = 628 kJ

-------------------------------------------
Spolu: 2015 kJ,
....Čo nie je ani tretina z môjho bazálneho metabolizmu 6496 kJ/deň. A myslím, že po týchto troch dávkach potravín sa už človek čosi najje. A zopakovať to môže počas dňa ešte 2x. (Raňajky, obed, večera.)
....A teraz vyčíslime túto hodnotu energie v DRU tyčinkách.

DRU tyčinky 45g - 771 kJ
2015 kJ / 771 kJ = 2,6 balíčkov


Čiže stačia 3 malé balíčky tyčiniek a je to viac energie, ako hore spomínaný "obed".

A to všetko bol len príklad. Je toho viac, čo by sa dalo takto porovnať.....

newest entries : 

created by dzI/O 2015 - 2022size : 87 066 Bgenerated in : 0.199 si'm using cookies, if you disagree leavethemes displays : 10 706 290 xunique displays : 1 293 963 xip address : 54.80.252.84

please, support the creator

page has income only from voluntary donaters...
you may contribute...
by bank transfer
SK41 1100 0000
0026 1872 7972
SWIFT: TATRSKBX
by pay by square...
by PayPal
by Viamo
by Donater
and now look, who contributed...