Hlasy a slová:
Majú (ne)konečnú tendenciu štelovať a leštiť vlastné eGo do (ne)konečna, preto sa potom hlasy a slová javia ako (ne)pochopené, (ne)vedomé, (ne)spokojné, (ne)vediace, frustrované, malé, lakomé. Ich eGo tak chce neustále viac a viac, chce byť silné, chce viacej viery, viacej vedomosti viac materiálného bohatstva.
Myšlienky ako „To je moje“, „Chcem to“, „Potrebujem to“, „To nestačí“ patria do štruktúry eGa. eGo neustále hľadá niečo iné, niečo, čo sľubuje väčšie uspokojenie, aby človek lepšie pochopil samého seba. eGo sa snaží chrániť, povzbudiť a rozšíriť vlastné Ja. eGo pôsobí v režime prežitia. To znamená, že sa neustále snaží ostať „psychologicky“ nažive tak, že eGá iných ľudí vníma ako rivalov alebo dokonca nepriateľov.
Jednou z najdôležitejších stratégií eGa, aby sa podporilo a posilnilo, je nadobudnúť dojem „ja mám pravdu“. Ide o stotožnenie sa s myšlienkami, postojom a vlastnou hodnotou. Nič eGu nedodá väčšiu silu ako skúsenosť, že „ja mám pravdu“. eGo túži mať pravdu, a tak premôcť eGo iného človeka, zabezpečením si vlastnej nadriadenosti.
Jednou z najobľúbenejších seba-posilňujúcich stratégií eGa je sťažovanie sa. Sťažovať sa zahŕňa vedomie, že „ja mám pravdu“. Keď jedno eGo odmietne akceptovať, keď druhé eGo povie „ja mám pravdu“, ide o veľkú urážku prvého eGa. To potom ešte viac posilní jeho sebavedomie.
link





